Filozofia Zero waste sahá ke kořenům našich prarodičů

Téma zerowaste nebo bezobalového životního stylu si ve světě získala mnoho fanoušků. Tento trend se pomalu, ale jistě dostává i na Slovensko. V článku přinášíme všechny informace, které budete potřebovat na to, abyste si mohli pohodlně nakoupit a ušetřit tím planetu o další nepotřebný odpad. Bezobalové nakupování nemusí být tak omezující, jak se možná na první pohled zdá.

Život bez toho, abyste neprodukovali žádný odpad zní šíleně, ale ne nemožně. Začít můžete například tím, že si osvojíte pár základních návyků, kterými se nadšenci tohoto životního stylu řídí. Dobrým začátkem je například učit se od svých prarodičů, kteří jsou možná více zero waste, jako vy. Dědeček opraví vše co se dá a znovu to použije, babička nikdy nevyhodí sáček od pečiva do koše a také ten sáček do koše použije alespoň 5 krát. Do obchodu nosí vlastní tašky, protože jsou drahé a důchody nízké. Přitom ani nevědí, že jsou vlastně cool a jdou s dobou.

  • Odmítni, co nepotřebuješ.
  • Zredukuj, co skutečně potřebuješ.
  • Znovu použij a oprav.
  • Zrecykluj, co nemůžeš odmítnout, zredukovat či znovu použít.
  • Skompostuj všechno ostatní.

Odmítni, co nepotřebuješ

Je důležité myslet na to, že nejúčinnější způsob jak být co nejvíce ekologický, je nevytvářet odpad, ne ho recyklovat. Recyklovat bychom měli jen opravdu nezbytné obaly. Naučte se používat slovíčko NE. Zamyslete se při nákupu potravin, jestli opravdu potřebujete igelitový sáček na každý druh ovoce, zda se opravdu vyplatí vzít si vaše oblíbené espresso do plastového obalu s sebou, a jestli opravdu potřebujete dostávat tištěné letáky do schránky a podobně.

Zredukuj, co skutečně potřebuješ

Pokud jste již odmítli všechno to, co opravdu nepotřebujete, tak to zredukujte ještě více. Položte si otázku: Opravdu potřebuji tyto, v pořadí desáté rifle? 5 párů bot? Opravdu potřebuji takové množství kosmetiky, a nevím ji nahradit variantou v ekologickém a znovu použitelném obalu?Nakupujte v second handech. Kosmetiku si už i na Slovensku víte koupit v bezobalových obchodech, kde vám ji načepovat do vlastní nádoby.

Znovu použij a oprav

Vše co se poškodí nebo je po záruční době nemusí hned letět do koše. Zkuste to opravit. Second hand jako vhodná alternativa neplatí pouze v případě oblečení. Množství zajímavých věcí naleznete v kovošrotu. Vrtačky, elektrické pily, karbobruskou, příklepové kladiva a podobně. To všechno tam často končí proto, že to lidé nevědí opravit. Ve většině případů jde jen o vypálené uhlíky nebo zkažené zapalování. Tyto věci si umíte snadno objednat z internetu za pár eur, nebo je můžete získat z jiných zařízení, která mají vážnější poruchu. Jejich oprava vám zabere jen několik minut.


Skvělým způsobem jak nakoupit zeleninu je trh. Získáte tak vyšší kvalitu surovin a jednodušší nakoupíte bez zbytečného odpadu.

Zrecykluj, co nemůžeš odmítnout, zredukovat či znovu použít

Pokud jste již použili některé nezbytné obaly, důkladně je recyklujte. Tento proces u většiny spotřebitelů začíná správným tříděním odpadu do barevných kontejnerů. Přímou recyklaci můžete realizovat pořízením si venkovního kompostu nebo domácího kompostéru. Najdete je v různých designových variacích nebo si ho můžete jednoduše vyrobit.

Nemusíte se bát zápachu, domácí kompost opravdu nesmrdí. V blízké budoucnosti plánuje Ministerstvo životního prostředí spustit projekt zálohovaných obalů. Jde o lepší alternativu recyklace, protože obaly se použijí znovu.

Skompostuj zbytek

Biologicky rozložitelný odpad tvoří až 40% odpadu běžné domácnosti. Proto je důležité s tímto odpadem správně zacházet. Začít můžete například kompostováním, které vzpomínáme výše. Založte například ve vašem paneláku komunitní kompost a jeho produkt využijte na hnojení předzahrádek. Dalším způsobem, jak se zbavit bio odpadu jsou hnědé kontejnery nebo kompostéry, které si můžete snadno zajistit přímo na stránkách odpadkových služeb. Tyto kontejnery lze pořídit i pro bytové domy. Odpadové nádoby jsou hrazeny z místního poplatku za komunální odpad a drobné stavební odpady.

Jak nakupovat bezobalovo mléko a mléčné výrobky

Toto je v oblasti zero waste životního stylu zvláštní kapitola. Bezobalové obchody nenabízejí možnost načepovat si mléko do vlastní nádoby. Můžete si jej zakoupit pouze ve skleněné vratné láhvi. Tuto možnost nabízí například Yeme, Slunečnice, Biosad nebo Bioalej. Využít také můžete mléčné automaty, které jsou dostupné téměř v každém městě Slovenska. Vhodíte minci a natočíte si kolik potřebujete. S umytou lahví se pak vrátíte a natočíte si znovu.

Seznam zmíněných automatů jednoduše najdete na mapě mléčných automatů. Hutné mléčné výrobky, jako jsou sýry, oštiepků, brynza, tvaroh nebo máslo, nejlépe nakoupíte na farmářských trzích. Problém je při bezobalovom nákupu jogurtů. V bezobalových obchodech jejich nekoupíte, a není zde možnost ani jejich nákupu ve vratných skleněných nádobách. Nejlepší, co můžete udělat, je kupovat jogurty ve skle nebo si je vyrobit vlastnoručně doma.

Bezodpadová mapa vám vždy pomůže

Obsáhnout všechny bezobalové obchody v jednom článku by bylo velmi náročné. Vzhledem k tomu, že takových prodejen přibývá stále více, článek by ztratil na aktuálnosti. Naštěstí je tu pro vás bezodpadová mapa. Díky ní najdete místa pro váš bezodpadový nákup na celém Slovensku a Česku.

Nakupování s minimální produkcí odpadu není nakonec takové nedostupné, však? Stačí jen důkladněji přemýšlet nad našim nákupním chováním a věnovat chvilku času přípravě na nákup. Sbalit si vlastní tašku, nádobu či látkové kapsy na zeleninu a je to. Zaujal vás tento životní styl? Umíte si představit jeho zařazení do vašeho života?

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Rady a tipy

Proč jsou ROAS a ROMI důležité metriky pro váš byznys?

0
Lifestyle Novinky Rady a tipy

Jak napsat a vydat knihu a dokáže vůbec kniha autorovi vydělat?

0
Novinky Technologie Trendy

Autonomní létající auto společnosti Boeing absolvovalo první testovací let

Navigácia

Magazíny