Jak správně sedět u počítače, pokud za stolem trávíte dlouhý čas

Celodenní sezení není pro tělo zdravé. Možná vám to připomíná bolest krčních obratlů, ramen nebo křížů, která nechce za žádnou cenu ustoupit. Čím méně hodin za počítačem strávíte, tím je to pro vaše tělo lépe. Pokud čas strávených v sedě nemůžete ovlivnit, změňte alespoň své držení těla a přizpůsobte si i pracovní stůl.

Předpokládá se, že dlouhodobé sezení zpomaluje metabolismus, který ovlivňuje schopnost těla regulovat hladinu cukru v krvi, krevní tlak a odbourávání tělesného tuku. V sedě strávíme průměrně 8 až 10 hodin denně. Tento čas zahrnuje sledování televize, používání počítače, čtení, řízení auta a cestování autobusem nebo vlakem. Největší podíl má v tomto případě sezení za počítačem v kanceláři nebo doma. Pokud je to i váš případ, zvažte změnu v některých návycích. Vaše sedavé zaměstnání nemusí způsobovat bolesti páteře ani ramen.

Podpora páteře je na prvním místě

Pokud bude opěradlem podepřen celý váš záda, výrazně snížíte pravděpodobnost bolesti bederní páteře. Používejte proto židli, která je snadno nastavitelná a seďte na ní vzpřímeně. V sedě byste měli mít kolena o něco nižší než kyčel a lokty by měly být položeny na stole vodorovně. Tak zjistíte, že výška židle a stolu je pro vás vhodná.

Nohy mějte pevně na zemi

Chodidla umístěte na podlahu, případně na vyvýšenou podložku. Nohy byste neměli překřížit. Ani turecký sed není vhodný pro dlouhodobou polohu vsedě. Kolena by během sezení měly být v 90 až 120 stupňovém úhlu a chodidla vyrovnané na podlaze.

Držení těla u počítače
U počítače byste měli být natažení, s uvolněnými rameny a chodidly kolmo na zemi.

Vyprázdněte si kapsy

Pokud v zadních kapsách kalhot nosíte klíče, peněženku či jiné předměty, vyjměte je ven. Zabrání vám sedět rovně, polovina vašeho těla bude vyšší než druhá a to může způsobit bolesti. Sedadlo židle by nemělo být poškozeny, promáčknuté ani jinak nerovné.

Přesuňte monitor do správné vzdálenosti

Váš monitor by měl být umístěn v úrovni očí, abyste nenaťahovali krk do výšky a nepoklekla hlavu. Vzdálený od vás by měl být na délku předpažení ruky, ne méně než 45 centimetrů a ne více než 70 centimetrů. Příliš vzdálený monitor způsobí, že hlavu budete posouvat dopředu, co ublíží vašemu krku. Příliš blízký monitor má horší vliv na váš zrak.

Mějte vše podstatné po ruce

Vyhněte se častému natahování nebo otáčení se za předměty, které často potřebujete. Váš mobil, pero či poznámkový blok by měly ležet ve vzdálenosti, na kterou dosáhnete bez nutnosti změnit polohu svého těla. Pokud během práci na počítači často telefonujete, investujte do bluetooth sluchátka. Mobil nepřidržujte u ucha ramenem.

Udělejte si přestávku

Od svého stolu byste se měli postavit alespoň jednou za hodinu. Krátké rozhýbání kloubů a svalů zaručí, že se budete cítit lépe. Využijte přestávku na strečink končetin, projděte se po chodbě nebo na toaletu. Větší počet krátkých přestávek je lepší volbou, než jedna delší.

Sledujte polohu svého těla po několika hodinách v sedě. Jste shrbení, směřuje vaše brada dolů, máte špatně umístěné nohy? Kontrolujte své návyky a snažte se změnit jejich. Správná poloha vsedě nebude zpočátku pohodlná, ale vaše tělo vám bude vděčné.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Lifestyle Zdraví

Práce na úkor spánku vám úspěch nepřinese

0
Novinky Technologie Trendy

5 důležitých věcí, které s sebou přináší 5G síť

0
Finance Novinky Rady a tipy

Žádáte o hypotéku jako podnikatel? Tyto rady vám přijdou vhod

Navigácia

Magazíny