5 důležitých věcí, které s sebou přináší 5G síť

5G se stává stále aktuálnějším tématem. Nová generace mobilní sítě přinese vyšší rychlosti a nižší odezvu. Kromě toho se do 5G sítě se současně může připojit mnohem více aktivních zařízení, aniž by utrpěla kvalita datových přenosů. Co byste o nové síti měli vědět v roce 2020?

Super rychlá 5G síť je stále novinkou

Na to, abychom mohli novou síť využívat naplno, si ještě nějaký čas počkáme. Očekávaná rychlost vyžaduje technologii známou jako mmWave, která pracuje při extrémně vysokých frekvencích. Rádiové signály při nich nemohou cestovat tak daleko od věží, což ztěžuje stabilitu spojení. Potřebné budou „typu minivěž“ a jejich pokrytí bude v průběhu nejbližšího roku omezené.

Rozdíl nebude patrný okamžitě

I v oblastech, kde je pokrytí 5G rozšířenější (a na jeho zajištění se používají nižší frekvence), se může stát, že si rozdíl v rychlosti stahování vůbec nevšimnete. Skok ve výkonu nebude obrovský a nepřijde tak brzy. Je to proto, že poskytovatelé nejdříve spárují sítě 4G a 5G s cílem urychlit nasazení. Soustředit se budou spíše na šířku pokrytí než na rychlost.

5G smartphony budou dostupné i za nižší cenu

Již v roce 2019 bylo ohlášeno několik smartphonů s podporou 5G. Cenově se pohybovaly od 1 000 dolarů a více. Výrobci ale slibují dostupnější ceny telefonů s 5G podporou již v průběhu roku 2020. Pravděpodobně ale potrvá ještě dost dlouhou dobu, dokud se nová síť stane standardem pro smartphony ve všech cenových hladinách.

smartphone
Mobilní telefony s podporou 5G sítě budou stále dostupnější.

Konkurence pro kabelový internet

Zatímco používání 5G na mobilním zařízení může být v roce 2020 výzvou, rozšířila se myšlenka použití 5G jako možnosti pevného internetu. Očekává se, že v průběhu roku přibude řada hot spotů a mnoho poskytovatelů uvedlo že plánují nabídnout možnost domácí 5G sítě. I v „pomalejších“ začátcích 5G budou rychlosti přibližně stejné jako při standardním kabelovém internetovém připojení.

Síť bude dostupná na mnoha zařízeních

CES 2020 nám přinesl množství oznámení o 5G laptopech, ale ty jsou pouze špičkou ledovce. Náklady na 5G čipy se postupně snižují a výrobci elektroniky začínají uvažovat o tom, že jejich zakomponují do širší škály produktů. Očekává se, že i tablety a různé jiné inteligentní zařízení získají během tohoto roku podporu 5G.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Rady a tipy

Co je lepší? Práce z domu, coffice nebo coworking?

0
Rozhovory

Barbora Bošková: Začít vlastní byznys, který by se dal udržovat na dálku, není brnkačka

0
Rady a tipy

5 důvodů proč je grafický design prioritou

Navigácia

Magazíny