Meditací k produktivitě: co se při meditovaní děje s vaším mozkem?

Meditace má nepopiratelně kladný vliv na zdraví člověka. V posledních letech jsou její účinky na organismus důkladně zkoumány. Víme sice, že odpočinek a redukce stresu prospívá každému vytíženému člověku, ale meditace může být také cestou ke zvýšené produktivitě. Jsou duševní rituály úspěšných pouze trendem, nebo mají skutečný vědecký základ?

Výzkum říká jasně: meditace zlepšuje prakticky všechny aspekty řízení naší pozornosti. Jedním z primárních důvodů je to, že tato aktivita zvyšuje naši kapacitu pracovní paměti – kolik informací můžeme mentálně uchovávat a zpracovávat najednou. Lepší pracovní paměť znamená, že můžeme v každém okamžiku přemýšlet o několika věcech, přijímat složitější úkoly a hlouběji zpracovat informace, které konzumujeme.

Jak meditace ovlivňuje paměť a soustředění

Jedna ze známých meditačních studií měřila vliv aktivní meditační praxe na kapacitu pracovní paměti účastníků. Vědci vedly účastníků 45-minutovým meditačním cvičením dvakrát týdně a povzbuzovali je, aby meditovali i doma. O několik týdnů později přišly první výsledky: pracovní paměť všech účastníků se zvýšila v průměru o více než 30%. Tento výsledek je ještě lepší než výsledek skupiny, která se ve stejném čase věnovala józe.

Další studie zjistila, že účastníci s vyvinutou meditační praxí dokázali lépe korigovat své soustředění a svou pozornost dokázali udržet delší dobu. V tomto pokusu byla meditace představena studentům, kteří se připravovali na zkoušky. Když přišel čas na test, skóre studenty, kteří meditovali, vzrostlo v průměru o 16%.

Kvalitu naší pozornosti můžeme určit pomocí tří faktorů:

  • kolik času trávíme úmyslnou produktivitou,
  • jak dlouho se dokážeme soustředit bez přestávky,
  • jak rychle se vrátíme k objektu našeho soustředění poté, co vás něco rozptýlí.

Výzkum naznačuje, že meditace zlepšuje všechny tři aspekty pozornosti.

Meditace za počítačem
Meditace zlepšuje všechny aspekty pozornosti.

Jak začít meditovat

Meditace je poměrně jednoduchá. Jedna z nejoblíbenějších je takzvaná dechová meditace, která vyžaduje, abyste si všímali charakteristiky vašeho dechu: jak hluboko se nadechujete, jakou má vydechovaný vzduch teplotu, jak vám stoupá a klesá hruď.

Pokud právě teď sedíte za svým stolem, klidně si to vyzkoušejte. Všimněte si vlastnosti svého dechu a zaměřte se na ně vždy, když vaše mysl zabloudí. Pokud máte problém s udržením pozornosti, můžete poslouchat meditační nahrávky, které vás tímto procesem provedou. Množství lidí rádo poslouchá meditační hudbu, například zvuky lesa nebo moře. Ke každé meditační chvilce přistupujte s otevřenou myslí a zvědavostí. V ideálním případě byste se meditaci měli věnovat každý den, minimálně po dobu 20 minut. Budování tohoto zvyku ale může zabrat nějaký čas, nenechte se proto odradit, pokud budete zpočátku meditovat pouhých 10 minut týdně.

Existují desítky druhů meditací. Všechny však mají společné tři základní znaky – uvolněnost, pozorování a absence posuzování myšlenek a vjemů. Dalším druhem meditace, kterou můžete vyzkoušet, je meditace, která využívá slova nebo fráze. V tomto kontextu je nazýváme mantry – opakující se fráze, které si můžete říkat v duchu, ale pokud máte problém se soustředěním, můžete je vyslovovat i nahlas. Příkladem takových frází je „jsem klidný“, „zvládnu všechny výzvy“ nebo „nic mě nebrzdí v rozvoji“. Soustřeďte se na jejich význam a pocity, které ve vás vyvolávají.

Meditovat můžete i během chůze nebo jiné monotónní aktivity. Vžijte se do přítomného momentu a soustřeďte se na pohyby svého těla, teplotu vzduchu, tlukot svého srdce nebo zvuky kolem vás. Tento druh meditace vám pomůže uvolnit se v jakékoliv situaci.

Zvýšení pracovní paměti o 30% může působit jako malé číslo. Kvalita naší pozornosti je však nedílnou součástí produktivity. Výsledkem je, že i nepatrné zlepšení představuje pozoruhodný rozdíl v tom, kolik toho dosáhneme. Meditace vám zabere nějaký čas, ale cenné minuty získáte v konečném důsledku zpět. Rychlejší dokončení úkolů a efektivnější využití času vás přesvědčí o tom, že meditace skutečně stojí za to.


  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Rady a tipy

Ničí prokrastinace váš byznys?

0
Rady a tipy

Tipy jak si vytvořit a zlepšit pracovní vztahy

0
Finance PR články Trendy

Finmex: Úrokové sazby hypoték klesly pod 6 %, jak se bude hypoteční trh dále vyvíjet?

Navigácia

Magazíny