8 nejlepších míst pro digitální nomády

Svobodné cestování po světě, vedle něhož pracujete a vyděláváte, je snem mnoha mladých podnikatelů. Pokud máte v plánu vyzkoušet si takové dobrodružství na vlastní kůži, měli byste vědět, na kterých místech budete mít jako digitální nomád nejlepší podmínky pro život.

Digitálni nomádi
Touha poznávat nové země a kultury, užívat si života a přitom vydělávat láká mnohé mladé podnikatele.

Výběr míst jsme sestavili podle několika internetových serverů, které sdružují informace o kvalitě života v různých zemích, regionech i městech světa. Vycházejí přitom z celé řady kritérií, jako jsou měsíční náklady, kvalita internetového připojení, vízové povinnosti, počasí, čistota ovzduší, noční život a mnohé další.

Chiang Mai, Thajsko

Thajsko je díky nízkým nákladům na život vůbec jednou z nejvyhledávanějších destinací. Jeho nejsevernější metropole Chiang Mai se však momentálně považuje za hlavní město digitálních nomádů. S lehkostí si zde sjednáte levné ubytování a seženete jídlo i „za babku“. Existuje zde množství skupin, které najdete přes sociální sítě a které vám pomohou rychleji se zorientovat. Pořádají totiž networkingová setkání, neformální večery či workshopy. Jako skvělou alternativu můžete zvolit i kosmopolitní Taipei či exotický Phuket, pyšnící se nádhernými plážemi.

Hočiminovo město, Vietnam

Někdejší Saigon se považuje za jedno z cenově nejdostupnějších míst pro podnikání na dálku. Ubytování zde najdete téměř mávnutím kouzelného proutku a nájem, se kterým nebudete spokojeni, snadno vyměníte za jiný. Mnoho digitálních „kočovníků“ mluví také o spokojenosti s internetem, ačkoli sem-tam může být s online napojením problém, mnohem složitější je to však s dorozuměním se v angličtině. Třešničkou na dortu je skvělá a různorodá kuchyně. V zemi má silné zastoupení i japonská populace, takže zde najdete řadu sushi restaurací, ale i korejské či dokonce německé pokrmy.

Hočiminovo město
Hočiminovo město příjemně překvapí pestrou mezinárodní gastronomií.

Ubud – Bali, Indonésie

Tato destinace je nenáročná pro peněženku, zato bohatá na přírodní scenérie, zdravé jídlo a přátelské lidi. Díky klidné, přímo duchovní atmosféře ji vyhledávají zejména lidé, kteří si své v branži už odžili a snaží se najít ve svém životě něco nového. Ubud je skvělým místem, kde můžete spojit práci na dálku s meditací. Wi-Fi spojení funguje také bez větších problémů.

Budapešť, Maďarsko

Jedno z nejlevnějších hlavních měst v Evropě má vybudovanou silnou základnu kaváren s volně přístupným internetem, spolehlivé veřejné dopravy a slavných podzemních barů. Přestože počasí nelze srovnávat s tropickými destinacemi, po celý rok je poměrně stabilní a slunečné. K nejoblíbenějším okrskům pro nomády patří Ujlipotvaros s atmosférou, kterou dotvářejí původní obyvatelé spolu se zástupy mladých přistěhovalců, a Erzsébetváros, bohatý na ubytovny a možnosti coworkingu.

Budapešť
Budapešť je jedním z nejlevnějších hlavních měst v Evropě.

Tallin, Estonsko

V Evropě získal přezdívku hlavní město startupů. Samostatně vydělávající ze všech koutů světa ho mají rádi pro nízké životní náklady, bezproblémovou komunikaci v angličtině i rychlý internet, který poskytuje veřejná síť. Nejlepší místa na práci i zábavu najdete ve Starém městě či v distriktu Kalamaja s množstvím „cool“ konvertovaných starých továren.

Bělehrad, Srbsko

V hlavním městě Srbska se můžete cítit bezpečně a zároveň odtud bez problémů pracovat. Na internet natrefíte ve většině kaváren, město však nemá nouzi ani o coworkingové prostory. Devizou je skvělé jídlo a bohatý noční život, které jsou hlavním tahounem pro turisty. Ačkoli tato metropole nemá metro, domácím i návštěvníkům poskytuje veřejnou dopravu, která je levná a relativně spolehlivá.

Bělehrad
V Bělehradě se můžete těšit na vynikající jídlo a dostatek zábavy.

Medellín, Kolumbie

Poměrně neznámé město v Latinské Americe, přezdívané také „město věčného jara“, prošlo za poslední dekádu velkými změnami a získalo mnoho uznání za projekty urbanistické obnovy. Nadšence nomádského způsobu života potěší skvělou hudbou, vynikajícím počasím, rušným nočním životem a širokými možnostmi zábavy, odpočinku a vzdělání. Velkoměstskou vřavu však snadno vyměníte za klid venkova s farmami, na kterých se pěstuje káva – stačí 30 minut jízdy autobusem. Jinak je to středisko kreativity, podnikání a zářivý příklad toho, jak rychle Kolumbie mění svou tvář.

Jerevan, Arménie

Kdysi jsme ho znali díky vtipům z neexistujícího rádia, dnes město, ve kterém žije jeden z nejstarších národů světa, představuje ráj pro kreativní digitální nomády. Umístěné na rozhraní ruské, íránské a turecké kultury nabízí příjemný mix historie, ale i moderní infrastruktury a coworkingových možností. Je bezpečné a nabízí mnoho alternativ na trávení volného času, počínaje turistickými kluby, workshopy, pop-up galeriemi umění či galeriemi, které jsou zároveň kavárnami i knihovnami. Ceny jsou přitom srovnatelné s metropolí Chiang Mai.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Lifestyle Rady a tipy

Vytěžte co nejvíce z techniky Pomodoro. Jak si přizpůsobit pracovní intervaly?

0
Rozhovory

Dominika Osvaldová: Pokud budeme mít respekt jeden k druhému, přetaví se to následně i k respektu vůči přírodě

0
Design Novinky Trendy

Pantone barva roku 2020 nese více než jeden význam

Navigácia

Magazíny