Autonomní létající auto společnosti Boeing absolvovalo první testovací let

Filmem Blade Runner v roce 1982 vznikla idea o možnostech přepravy pomocí létajících Auta androidů. Tehdy nereálná představa se však v současnosti stává hmatatelnou. Kromě jiných vlaštovek má za sebou už i společnost Boeing první testovací let, čímž začal velký pokrok v hybridizaci automobilové a letecké přepravy.

Společnost Boeing říká, že jejich prototyp létajícího auta se během inauguračního zkušebního letu krátce vznášel nad zemí. Tyto snahy společnosti by v budoucnu měly vést k převratu v městské dopravě a službách doručování balíků. Boeing společně s Airbusem SE a mnoha dalšími firmami v současnosti vyvíjí model vznášedla, které bude schopné vertikálního vzletu a přistání. V následujícím desetiletí by tak mohly zcela změnit tvář leteckého průmyslu.

Jde o 9 metrů dlouhý hybrid mezi letadlem, vrtulníkem a dronům, kterému se podařilo na letišti ve Virginii krátce vzlétnout a po méně než minutě bezpečně přistát.

Takto vypadá revoluce a je to kvůli autonomii

John Langford, prezident a výkonný ředitel dceřiné společnosti Boeingu – Aurora Flight Sciences.

Snaha Boeingu o rozvoj technologie se ovšem stále potýká s řadou překážek. Například řešení otázky jak spojit tradiční silniční dopravu s jejich létajícími auty.
Společnost Boeing loni koupila společnost Aurora Flight Sciences s cílem urychlit vývoj flotily autonomních létajících aut. Společnost Boeing spolupracuje s firmou Aurora i na službě Uber Technologies společnosti Uber Technologies Inc pro lety, které se plánují zpřístupnit na objednávku přes smartphony kolem roku 2023.
Boeing se snaží dosáhnout dolet 80 km se dvěma létajícími variantami automobilů schopnými přepravovat dvou nebo čtyř cestujících. Testy jsou naplánovány na druhou polovinu tohoto roku a jejich součástí bude i testování takového zařízení, které by mělo být schopné unést náklad až 226,8 kilogramů.

Největší konkurencí je slovenský aeromobil

Slovenský tým inženýrů nezahálel a ve své nejnovější verzi Aeromobil 5.0 představil několik zajímavých novinek. Jejich koncept létajícího auta je navržen pro 4-člennou posádku. Je vybaven airbagy, deformačními zónami a balistickými padáky. Aeromobil bude poskytovat všechny potřebné údaje o letu, aby pasažéři zůstali v kontaktu s okolním světem. Ve výbavě najdeme i pokročilé komunikační prostředky a média.

Vypadá to tak, že dávná predikce létajících aut v podání Blade Runnera se pomalu ale jistě stává realitou. O pár let už možná budou běžnou součástí našich cest. Co myslíte?

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Rady a tipy Trendy

Podnikat se dá i z jízdního kola na cestě okolo světa

0
Rady a tipy

5 důvodů proč je grafický design prioritou

0
Novinky

Firemní udržitelnost a ESG: novinky za rok 2021 a co můžeme čekat v roce 2022

Navigácia

Magazíny