Vyplatí se investování v bance? Možností máte více, zvažte je všechny

Patříme k národům, které se k investování staví konzervativně a s velkou dávkou nedůvěry. Jen málo Čechů vkládá své úspory do nemovitostí, osobně vybraných společností nebo netradičních komodit. Raději se obracíme na banky a jejich investiční produkty. Možností, jak zhodnotit své úspory, máme ale mnohem více.

Tento článek je výlučně informativní, neslouží jako finanční ani investiční poradenství

Investování není jen pro milionáře. Našetřené peníze můžete investovat kdykoli, už od několika desítek eur. Pokud vám z výplaty zůstane něco k dobru a máte dostatečnou rezervu na nečekané výdaje, můžete zvážit několik možností, jak své peníze zúročit. Které z nich jsou nejbezpečnější a které mohou přinést nejvyšší zisk?

Spoření v bankách

Většina bank nabízí hned několik investičních produktů, jejichž prostřednictvím můžete zhodnotit své peníze. Nejjednodušší formou investování je spořicí účet. V mnoha bankách ho získáte zdarma. Pokud splníte několik podmínek (minimální měsíční vklad, žádný výběr), banka peníze zúročí.

Peníze na spořicím účtu, běžném účtu, termínovaných vkladech a vkladních knížkách podléhají Fondu pojištění vkladů. To znamená, že peníze, které na účet vložíte, nemůžete ztratit. Další výhodou spořících účtů je neustálý přístup k financím. Peníze můžete kdykoliv vybrat. Nevýhodou je však nízký úrok, který začínající investory odrazuje.

Investiční produkty bank

Téměř všechny banky svým klientům nabízejí vlastní investiční produkty. Při nich je nutné počítat s poplatky a rizikem ztráty, protože podílové fondy, akcie a dluhopisy nejsou chráněny Fondem pojištění vkladů. V tomto případě máte na výběr z produktů portfolia banky nebo mateřské firmy, ale nemáte přístup k celému investičnímu trhu.

Úrok je v porovnání se produkty z úspor vyšší. Banky poskytují finanční poradenství, dokáží diverzifikovat vaše finance na základě osobních investičních cílů. Nejčastěji jde o podílové fondy. Výhodou je možnost nízkého vkladu, postačí vám několik stovek korun. Přestože výnos není garantovaný, banky investují peníze svých klientů do fondů, které považují za ziskové.

Jednání s bankéřem
Banka vám pomůže vybrat investiční produkty, které považuje za ziskové.

Investiční společnosti a vlastní produkty

Investiční zprostředkovatel má na rozdíl od bank přístup k množství produktů, včetně akcií, obligací a podílů ve specifických tržních odvětvích. Chcete investovat v oblasti robotiky nebo kryptoměn? Ani v tomto případě nemusíte mít detailní přehled o trhu a obchodovat sami za sebe.

Investiční společnosti zváží vaše cíle a prostředky, následně vyberou vhodné produkty a poskytnou profesionální poradenství. Opět platí, že investované peníze můžete ztratit a poplatky u zprostředkovatelů bývají vyšší, než v bankách. Minimální vklad je také vyšší, potenciálně procentní zúročení ale překoná nabídku bank.

Investování na vlastní pěst

Obchodováním na vlastní pěst obejdete banky i zprostředkovatelů, vyhnete se poplatkům a vyberete produkty, které sami považujete za výnosné. Pokud se rozhodnete pro tuto možnost, buďte opatrní. Své peníze svěřte jen ověřeným institucím.

Nejnovější formou investování je zpráva vkladů umělou inteligencí. Ta sleduje změny na trhu, bere v úvahu riziko, které jste ochotni podstoupit a přesouvá peníze do nejziskovějších produktů. Tato forma investování je mimořádně oblíbená hlavně v zahraničí, také ale třeba počítat s tím, že její využití je zpoplatněno.

Investování je v každém případě běh na dlouhou trať. Často hovoříme o desítkách let, za které se vaše peníze mohou zajímavě zúročit. Při výběru vhodné investiční příležitosti zvažte výši svého vkladu, risk, který jste ochotni podstoupit a výnos, který z investice očekáváte. 

Více zajímavostí z oblasti osobních financí najdete na našem blogu.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Konference

SWCSummit 2020 zná vítěze: Vyhrál lucemburský HighSide, Češi uspěli s kontrolou kvality, Slováci s diagnostikou rakoviny

0
Design Trendy

7 trendů v zařizování kanceláře

0
Rady a tipy

Jak pracovat z domu a nezbláznit se

Navigácia

Magazíny