Vyplatí se investování v bance? Možností máte více, zvažte je všechny

Patříme k národu, který investování vnímá konzervativně as velkou dávkou nedůvěry. Jen málo Slováků vkládá své úspory do největších světových firem, nemovitostí nebo netradičních komodit. Raději se obracíme na banky a jejich investiční produkty. Možností, jak zhodnotit své úspory je ale mnohem víc.

V článku se dozvíte:

Spoření v bankách je konzervativní volbou
Jaké investiční produkty poskytují banky
Investiční společnosti nabízejí atraktivní výběr vlastních produktů
Investování na vlastní pěst může být ošidné
Inflace, tichý požírač peněz

Slováci preferují pravidelné investice nižších částek před velkou jednorázovou investicí. Podle průzkumu První penzijní správcovské společnosti Poštovní banky až 28% Slováků je měsíčně schopno investovat od 21 do 50 eur měsíčně. Dalších 25% z nás může měsíčně investovat 50 až 100 eur.

Na trhu existuje hned několik způsobů, jak investovat své finance. Pokud vám z výplaty zůstane něco k dobru a máte dostatečnou rezervu na nečekané výdaje, můžete zvážit několik možností, jak své peníze zúročit. Může jít o investice v bankách, investičních společnostech či o investování na vlastní pěst. Které z možností jsou však tou správnou volbou z hlediska výnosu, rizika a likvidity?

Spoření v bankách je konzervativní volbou

Většina Slováků ohledně financí nejvíce důvěřuje bankám. To je také hlavním důvodem, proč v nich aktuálně drží více než 40 miliard eur. Banky nabízejí hned několik investičních produktů, jejichž prostřednictvím můžete zhodnotit své peníze. 

Nejjednodušší formou investování je spořící účet. V mnoha bankách jej získáte zdarma, pokud splníte několik podmínek (například minimální měsíční vklad, žádný výběr), banka peníze zúročí. Tento úrok se však v průměru pohybuje jen kolem 3 %.

Peníze na spořicím účtu, běžném účtu, termínovaných vkladech a vkladních knížkách podléhají Fondu pojištění vkladů. To znamená, že peníze, které na účet vložíte, nemůžete ztratit. Další výhodou spořících účtů je neustálý přístup k financím. Peníze můžete kdykoli vybrat. Nevýhodou je však nízký úrok, který začínající investory odrazuje.

Investiční produkty bank

Téměř všechny banky na Slovensku svým klientům nabízí vlastní investiční produkty. U nich je nutno počítat s poplatky za správu a vyšším rizikem ztráty, protože podílové fondy, akcie a dluhopisy nejsou chráněny Fondem pojištění vkladů. V tomto případě máte na výběr z produktů portfolia banky nebo mateřské firmy, ale nemáte přístup k celému investičnímu trhu.

Úrok je ve srovnání se spořícími produkty vyšší. Nejčastěji jde o podílové fondy. Výhodou je možnost nízkého vkladu, postačí vám několik desítek eur. Přestože výnos není garantován, banky investují peníze svých klientů do fondů, které považují za ziskové.

Investiční produkty bank
Banka vám pomůže vybrat investiční produkty, které považuje za ziskové.

Investiční společnosti nabízejí atraktivní výběr vlastních produktů

Investiční zprostředkovatel má na rozdíl od bank přístup k širšímu množství produktů, včetně akcií, dluhopisů a podílů ve specifických tržních odvětvích. Chcete investovat v oblasti robotiky nebo kryptomen? Ani v tomto případě nemusíte mít detailní přehled o trhu a obchodovat sami za sebe.

Investiční společnosti zváží vaše cíle a prostředky, následně pro vás vyberou vhodné možnosti a poskytnou profesionální poradenství. Opět platí, že investované peníze můžete ztratit a poplatky za správu portfolia u zprostředkovatelů bývají vyšší, než v bankách. 

Výhodou však je, že se vám o vaše investice aktivně stará odborník, který vaše portfolio přizpůsobuje aktuálním situacím na trzích, čímž se snaží předejít možnému riziku. Minimální vklad může být také vyšší, ale potenciální procentuální zúročení snadno překoná nabídku bank.

Investování na vlastní pěst může být ošidné

Obchodováním na vlastní pěst obejdete banky i zprostředkovatele, vyhnete se poplatkům za správu a vyberete produkty, které sami považujete za výnosné. Pokud se rozhodnete pro tuto možnost, buďte opatrní. Své peníze svěřte jen ověřeným institucím a podrobně si nastudujte všechny potřebné informace.

Nejnovější formou investování je správa vkladů umělou inteligencí. Ta sleduje změny na trhu, bere v úvahu riziko, které jste ochotni podstoupit a přesouvá peníze do nejziskovějších produktů. Tato forma investování je mimořádně oblíbená hlavně v zahraničí, také je ale třeba počítat s tím, že její využití je zpoplatněno.

Inflace, tichý požírač peněz

Inflace je jako tichý zloděj, který si pomalu a postupně ukrádá z našich financí. I když ji nevidíme, je tady. Aktuální výše inflace se pohybuje kolem 14 %, přičemž odhadovaný průměr za příštích 5 let bude přibližně 5 %. Proto je také třeba si uvědomit, jakou roli hraje inflace při investování. Jednoduché pravidlo zní, prostředky zhodnocující se na úroku nižším než je výše inflace, představují automaticky ztrátu.

Inflace znehodnocuje vaše peníze
Inflace jako tichý zloděj peněz.

Je hned několik možností, které musíte pečlivě zvážit při rozhodování, do čeho se vyplatí investovat. Můžete si potřebné informace nastudovat sami nebo se poradit s odborníkem. Investování je v každém případě běh na dlouhou trať. Často mluvíme o desítkách let, za které se vaše peníze mohou zajímavě zúročit. Při výběru vhodné investiční příležitosti zvažte výši svého vkladu, riziko, které jste ochotni podstoupit a výnos, který z investice očekáváte.

Zdroje:
https://www.investopedia.com/terms/i/investment.asp
https://www.nerdwallet.com/article/investing/the-best-investments-right-now

0 0 votes
Article Rating
  • Komentáre
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
  • Podobné články
0
Novinky Rady a tipy Trendy

6 trendů obsahového marketingu v roce 2019

0
Konference

SmartHead bude reprezentovat udržitelné inovace na EXPO 2020 v Dubaji

0
Novinky Technologie

Instagram můžete nyní používat i bez aplikace

Navigácia

Magazíny