Vše co víme o kryptoměne

Kryptoměna v posledních letech získávají na popularitě. Donedávna jsme si pod pojmem „virtuální měna“ uměli představit pouze Bitcoin, ale dnes tu máme stovky virtuálních jmen a některé z nich dosáhly miliardovou kapitalizaci.

Co je kryptoměna

Možná je vám všem jasné, že jde o digitální platidlo. To je založeno na asymetrické kryptografii. Hovoříme tak o digitálních penězích, které jsou alternativou klasických fiat měn, jako je americký dolar, euro, britská libra a podobně. Stejně jako jiné měny, i virtuální je možné zaměnit za dolary nebo eura. Každá transakce s kryptoměna probíhá v decentralizované databázi Blockchain.

O kryptoměna se zajímají lidé z několika důvodů. Primárním je, že jde o decentralizované peníze, tedy nad nimi nemá kontrolu žádná centrální instituce. Další výhodou je anonymita, rychlost transakcí či deflační charakter.

Hlavní znaky kryptomien

Kryptoměna jsou specifické svými charakteristickými znaky. Uvedeme vám nejhlavnější z nich.

Elektronická podoba

Kryptoměna nemůžeme fyzicky držet, jako klasické peníze, což má samozřejmě několik výhod, ale i nevýhodu v podobě hackerských útoků.

Decentralizovaná měna

Nad kryptomenamy nestojí žádná centrální banka nebo stát. Nad digitálními jmény nemá nikdo kontrolu.

Anonymita

Kryptoměna nabízejí anonymní transakce. U některých kryptoměna se nezaznamenává žádná transakce, tzn. jsou anonymní a neviditelné. Takovými jmény jsou například Monera nebo Dash.

Deflační charakter

Centrální banka dokáže kdykoliv vytisknout nové peníze. Stačí, zapnout stroje a vytisknou tolik prostředků, kolik je potřeba. To tlačí inflaci nahoru. Při kryptoměna se nic takového neděje, protože nejsou žádné centrální instituce, které za nimi stojí a je předem dáno, kolik Coin je v oběhu.

Jednoduchost

Digitální peněženku na jakékoliv virtuální měny, si umíte založit sami z pohodlí domova za pár minut a bez poplatku.

Kryptoměna se stávají v poslední době velmi oblíbenými.
Kryptoměna se stávají v poslední době velmi oblíbenými.

Blockchain

S pojmem kryptoměna se neodmyslitelně pojí i pojem blockchain. Na jeho základě virtuální měny fungují. Jde o šifrovanou databázi, tedy zabezpečené místo, ve kterém se ukládají data. Nicméně, blockchain není klasickou databází, jako například databáze klientů v nějaké nadnárodní korporací, která je uložena na zabezpečeném serveru. Blockchain je distribuovaná databáze, která běží na milion počítačích po celém světě. To znamená, že blockchain nikdo neřídí, nikdo nad ním nemá kontrolu a není na jednom místě, které by někdo jednorázově zničil. Základem je bezpečnost. Veškerá data jsou šifrována hashovací algoritmem.

Bitcoin

První kryptoměna je Bitcoin. Vznikl v roce 2009. Dodnes je nejpoužívanější kryptoměna s tržní kapitalizací. Její tvůrce je známý pouze pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Nicméně, nemusí jít automaticky o jednoho člověka, klidně může za vytvořením Bitcoinu stát skupina lidí. Tvůrce měny se v roce 2010 odmlčel a Bitcoin spravují dobrovolníci z celého světa. Organizace Bitcoin Foundation se stará o infrastrukturu a přizpůsobuje Bitcoin současným potřebám.

Bitcoine je první kryptoměna vůbec.
Bitcoine je první kryptoměna vůbec.

Jiné kryptoměna

Po úspěchu bitcoinu vznikly jiné kryptoměna, které označujeme jako alternativní kryptoměna – altcoiny. V roce 2011 vznikl Namecoin a po něm Litecoin. Mezi další významné kryptoměna se zařadil i Ethereum, kryptoměna založená Vitalik Buterinom. V popředí je i kryptoměna Ripple, ale ten je spíše systémem jako měnou. Funguje na základě veřejně distribuovaného veřejného protokolu, přičemž systém disponuje vlastní kryptoměna známou jako XRP.

Těžba kryptomien

Kryptomenu si můžete zakoupit na některé z kryptomenových burz, jako například Bithumb nebo Bitfinex. Pokud si ji nechcete zakoupit, můžete ji vytěžit. Je však myslet na to, že těžba kryptomien je velmi náročná. Na tažení kryptomien je potřebný hardware, za který musíte zaplatit vysoké vstupní investice, a vysoká spotřeba energie.

Pokud byste chtěli těžit Bitcoin, potřebujete tzv. ASIC čip, který disponuje obrovským těžebním výkonem.

Obchodování s kryptoměna

Vysoká volatilnosť kryptomien přilákala i traderů, kteří se snaží na takových pohybech cen vydělat. O tržní cenu se stará poptávka a nabídka, jakož i při jiných aktivitách. Nabídka je fixně dána, ale poptávka se výrazně mění. Do hry často vstupují velké banky či nadnárodní firmy.

Kryptoměna si můžete nakoupit přes kryptomenovú burzu. Při obchodování s kryptoměna buďte opatrní. Před tím, než se rozhodnete koupit konkrétní kryptomenu, zjistěte si o ní všechno. Několik kryptoměna jsou totiž pouze podvodem, na kterém proděláte.

Kryptoměna nebudou pouze jednorázovou záležitostí. Giganti jako Microsoft či Starbucks začali akceptovat tyto měny. Japonsko již akceptovalo samotný Bitcoin jako běžné platidlo. Kryptoměna se staly jakýmsi aktivem, které se vyplatí držet. Avšak stejně jako u jiných aktiv, iv tomto případě je vše založeno na důvěře. To znamená, pokud lidé přestanou věřit virtuálním měnám, bude to mít negativní dopad na jejich hodnotu.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Konference

České naděje v boji o titul startupového mistra Evropy

0
Novinky Rady a tipy

Podnikavost a sebedůvěra se mají pěstovat odmalička

0
Konference

Startup World Cup & Summit 2020

Navigácia

Magazíny