Elon Musk mění Twitter k nepoznání

Jsou tomu už tři týdny, kdy definitivně vyšla do éteru informace, že miliardář Elon Musk koupí Twitter. Tato investice ho vyšla na 44 miliard dolarů. Od samého začátku, kdy převzal svou novou funkci majitele Twitteru, nastolil hned několik zásadních změn. Byly jeho kroky správným rozhodnutím a jaká budoucnost Twitter čeká? Dozvíte se v našem článku.

V článku se dozvíte:

Celofiremní propouštění a velké změny během prvních dvou týdnů

Už začátkem letošního roku se Elon Musk vyjádřil k tomu, že sociální síť koupí. Později však chtěl z dohody vycouvat, přičemž jako důvod uvedl mnohem vyšší počet falešných účtů, než jaký mu firma původně dokládala. Společnost nakonec na něj podala žalobu, ale ještě před konáním samotného procesu nakonec oznámil, že Twitter přece jen koupí.

Jen po pár hodinách ve funkci vyhodil vedení společnosti, a to výkonného ředitele Paraga Agrawala, finančního ředitele Neda Segala a šéfku právníků Vijayu Gadde. Kromě toho během prvních dvou týdnů propustil přibližně polovinu zaměstnanců Twitteru.

Zaměstnanci otřásly i změny, které nový majitel Twitteru zavedl. Zvýšení pracovní doby na minimálně 40 hodin týdně a ukončení home officu, které bude možné jen po osobním schválení Muskem se zaměstnancům nelíbí. Zrušil také „den odpočinku“, přičemž šlo o celofiremní den volna zavedený během období pandemie. Zaměstnancům prozradil, že těmito nařízeními usiluje o zlepšení pracovní morálky celé firmy.

Svobodné vyjadřování pro všechny uživatele Twitteru

Změny týkající se samotné sociální sítě jsou rovněž radikální. Musk po koupi Twitteru na své mikroblogové síti napsal „the bird is freed“, čímž narážel na logo Twitteru. Tím měl na mysli, že na Twitteru uvolní pravidla a umožní větší svobodu slova pro všechny uživatele. To nezní až tak negativní, avšak mnoho lidí na sociálních sítích si mýlí svobodu slova s ​​možností kritizovat a urážet ostatní uživatele.Elon Musk také Twitter nazval jako politicko-neutrální projekt, čímž chtěl vyzdvihnout to, že na sociální síti, by měl mít každý stejný prostor pro svobodné vyjádření svých myšlenek a názorů bez rozdílu na své politické přesvědčení. Také je nový majitel Twitteru zásadně proti blokování jakýchkoli profilů a informací šířících se na sociální síti. Riziko však nyní může představovat nekontrolovatelné šíření dezinformací a hoaxů.

Svoboda slova na Twitteru
Elon Musk stojí za svobodou slova pro všechny uživatele.

Transparentnost obsahu

Zajištění větší svobody a transparentnosti umožní i takzvaný open-source kód. Jedná se o zdrojový kód Twitteru, který si bude moci prohlédnout každý uživatel, a díky kterému uvidí, podle čehož mu algoritmus zobrazuje jeho příspěvky. Tímto krokem by se mělo zamezit manipulování obsahu bez vědomí uživatelů sociální sítě.

Stop falešným profilem

Twitter dlouhodobě tvrdí, že na sociální síti je přibližně 5 % robotů. Některé analýzy ale ukázaly, že jich může být až 20%. To znamená, že za každým pátým profilem není člověk, ale internetový bot. Musk se vyjádřil, že chce proti falešným profilům jednoznačně a rázně zakročit. Dokonce už v úvodním mailu pro své zaměstnance napsal, že „během několika následujících dní bude absolutní nejvyšší prioritou nalezení a pozastavení všech ověřených robotů/trollů/spamů“.

Elon Musk bojuje proti spamům
Twitter čeká očištění se od falešných profilů.

Privátní sociální síť s vlastním členstvím

Elon Musk také na Twitteru plánuje zavést placené členství, které aktuálně funguje, jen pro některé regiony. Dosud tedy zvýšil cenu za předplatné Twitter Blue na 8 dolarů a připojil k němu funkci ověření uživatele. Modrý odznak tak bude dostupný všem předplaceným uživatelům, nejen politikům, celebritám nebo podnikatelům, tak jak tomu bylo doposud. Veřejně také prohlásil, že chce, aby předplatné představovalo polovinu příjmů firmy.

Nový majitel také plánuje celý Twitter překopat přímo od základů a učinit z něj jakousi záhadnou aplikaci „X“, přičemž by šlo o aplikaci pro vše s mnoha funkcionalitami. Něco jako čínské Weibo. Jedná se o sociální síť, kde uživatelé mohou nakupovat, komunikovat s přáteli, ale také platit v obchodech.

Nepředvídatelná budoucnost Twitteru

Během svého vystoupení před zaměstnanci Elon Musk potvrdil, že se aktuálně Twitter nachází v červených číslech a pokud se jim nepodaří přinést do firmy více peněz, než utratí, mohla by v průběhu příštího roku nastat platební neschopnost, až samotný bankrot firmy. Uvedl, že neumí odhadnout vývoj dosavadních příjmů a nemůže tedy vyloučit, že firma zkrachuje.

Zavedení nových změn mělo také vážný dopad na hromadný odchod uživatelů ze sociální sítě Twitter, kterým se očividně nová pravidla nelíbí. Budoucnost Twitteru je aktuálně v nedohlednu a zahalena rouškou tajemství.

Zdroje:
https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-11-10/musk-s-first-email-to-twitter-staff-ends-remote-work
https://www.theinformation.com/articles/musk-warns-twitter-may-lose-billions-next-year
https://twitter.com/elonmusk?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Eauthor

0 0 votes
Article Rating
  • Komentáre
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
  • Podobné články
0
Novinky Rady a tipy

Co je lepší? Práce z domu, coffice nebo coworking?

0
Lifestyle Zdraví

Práce na úkor spánku vám úspěch nepřinese

0
Novinky

Elon Musk mění Twitter k nepoznání

Navigácia

Magazíny