Byznys, který vyrostl na odpadkovém koši

Řada inspirativních byznys příběhů začíná vcelku jednoduchou myšlenkou, jako něco vylepšit nebo vyřešit. To je i případ dánské rodinné firmy, která na trhu působí neuvěřitelných 80 let a vyrábí produkty denní potřeby pro domácnosti. Málokdo by však věřil, že za svůj velký úspěch a dlouholetou tradici vděčí obyčejnému odpadkovému koši. Vlastně prvnímu koši na světě se šlapacím ovládáním.

Kuchyň Vipp
Odpadkový koš se šlapacím ovládáním, který se dnes prodává ve velkém, vznikl na konci 30. let minulého století v malé klempířské dílně.

Vše začalo v jednu jarní neděli roku 1932, když jen 17 letý klempíř Holger Nielsen vyhrál na fotbalovém stadionu auto v loterii. Přestože čtyřkolové vozy miloval, jeho nový stroj se doma dlouho neohřál. Jelikož neměl řidičský průkaz, rozhodl se svou výhru raději zpeněžit. Po otci zdědil talent a nadšení pro práci, finance tedy využil na koupi soustruhu, který mu zajistil živobytí na následující roky. Šikovný mladý kutil si díky tomu v městečku Randers postupem času založil vlastní továrničku na obrábění kovů. Holger přes den pracoval jako klempíř, po večerech jako instruktor v taneční škole.

Holger Nielsen a jeho továrna
Holger Nielsen (vpravo) a jeho první továrnička (vlevo).

V té době potkal i svou budoucí manželku Marii, která se vyučila kadeřnici a po svatbě si otevřela vlastní kadeřnický salon. Holger ochotně zhotovil kompletní vybavení provozu, manželce však stále cosi chybělo. Byl to praktický odpadkový koš, který by se dal snadno otevírat a zavírat a vydržel by dennodenní zacházení. „Nemohl bys mi nějaký vyrobit?“, poprosila ho jednou Marie. A milující manžel neváhal ani chvilku. Ba co víc, jednoduchý předmět se pro něj najednou stal obrovskou výzvou. Jak dosáhnout, aby mohla Marie všechno smetí a vlasy z podlahy uklízet co nejpohodlněji? Odpověď přišla po několika dnech strávených v dílně…

Kadeřnictví Marie Nielsen
Kadeřnictví Holgerovy manželky v roce 1939.

Z kadeřnictví do ordinací

Holger přišel na přelomovou myšlenku zabudovat do odpadkové nádoby mechanismus s pedálem ovládaným nohou. Víko se díky tomuto nápadu otevíralo automaticky, aniž se kdokoli musel ohýbat a víko koše otevírat ručně. Marie byla nadmíru spokojená. Vzhledná kovová nádoba na odpadky jí ušetřila zbytečné pohyby, které zatěžovaly páteř. Zajímavá „vychytávka“ však nezůstala jen tak bez povšimnutí. Jelikož klientelu Holgerovy polovičky tvořily převážně manželky lékařů a dentistů, zprávy o neobvyklém odpadkovém koši se rychle rozšířily a klempíři se začaly hrnout zakázky na výrobu dalších odpadkových nádob do ordinací či různých provozů. Klempíř najednou musel řešit, jak zajistit masovou produkci svého vynálezu. Jeho jednoduchý nápad slavil nesmírný úspěch.

Odpadkový koš s pedálem
První odpadkový koš s pedálovým ovládáním z roku 1939 a detail z výroby.

Holger nazval svůj odpadkový koš Vipp. Dodnes se sice nikdo nedozvěděl, proč zvolil toto pojmenování, rodina se však domnívá, že inspirací bylo dánské slovo „vippe“, které značí „sklopit“ nebo „vyklopit“. . V průběhu 40. a 50. let se pedálový odpadkový koš stal běžnou součástí dánských klinik či dalších komerčních provozů. Spolu s ním začala Holgerova firma, nazvaná podle samotného odpadkového koše, vyrábět i řadu dalších produktů, přičemž většinu z nich poprvé použili právě v kadeřnickém salonu manželky Marie. V roce 1949 kvůli nové výrobní technologii dokonce koš získal nový hezčí design.

Z domácností do prestižní sbírky MoMA

Vedení firmy převzala v roce 1992 Holgerova nejmladší dcera Jette Egelund, která se narodila až jedenáct let poté, co klempíř svůj první odpadkový koš zhotovil. Jette vyrůstala v domácnosti, kde měl vynález jejího otce své stabilní místo. Proto byla vždy přesvědčena, že produkt by se měl využívat i jinde než jen v ordinacích nebo veřejných provozech. Spolu se svými dětmi, synem Kasperem a dcerou Sofií, začala přemýšlet nad tím, jak využít principy Holgerova funkčního designu i v prostředí rodinných domů či bytů.

Jette Egelund s dětmi
Pokračovateli úspěšného byznysu jsou Jetta Egelund (zcela vpravo) se svými dětmi Kasperem a Sofií

Jette se proto zavázala na nelehký úkol – doslova „s odpadkovým košem pod paží“ začala navštěvovat výrobce nábytku a designové obchody po celé Skandinávii, aby jim představila tento působivý retro kousek. A podařilo se. O produkt projevili zájem velké společnosti, jako například The Conran Shop, který objednal odpadkové koše do svých prodejen v Londýně i v Paříži. Navíc, v roce 2009 ho díky jednoduché funkční estetice a perfektnímu pedálovému mechanismu zařadilo do své stálé expozice designu a architektury i slavné newyorské muzeum MoMA. „Dobrý design nikdy nevyjde z módy,“ tvrdil klempíř Holger Nielsen. Dnes víme, že se určitě nemýlil.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Konference

SWCSummit 2020 zná vítěze: Vyhrál lucemburský HighSide, Češi uspěli s kontrolou kvality, Slováci s diagnostikou rakoviny

0
Design Lifestyle Novinky

10 top designových lahůdek do kanceláře s oceněním Red Dot Design Award

0
Novinky Technologie

Instagram můžete nyní používat i bez aplikace

Navigácia

Magazíny