8 tipů na podporu paměti a soustředění

Čistá a soustředěná mysl je důležitá při všech výzvách, kterým denně čelíme. Zda si chcete zapamatovat položky nákupního seznamu, nebo pohotově reagovat na otázky během pracovního setkání, budete potřebovat, aby byl váš mozek fit. Přesně s tím dokáže pomoci několik jednoduchých zvyků. Které se vyplatí vyzkoušet?

Vyhněte se multitaskingu

Důvodů, proč multitasking nefunguje, je hned několik. Snaha o zvládnutí více úloh najednou ve skutečnosti snižuje produktivitu, schopnost soustředit se na detaily a dělat rozhodnutí. Mysl se rychleji unaví a úroveň stresových hormonů stoupá. Namísto neustálého přeskakování mezi více úlohami věnujte svou pozornost v jednom čase pouze jednomu problému. To vám dovolí lépe se soustředit a předcházet chybám.

multitasking
Multitasking snižuje produktivitu a schopnost soustředit se.

Dopřejte si dostatek spánku i během pracovních dnů

Stejně jako celé vaše tělo, i mozek se během spánku regeneruje. Nedostatek spánku (i když máte pocit, že jste si na něj zvykli), snižuje koncentraci, výkon a má negativní vliv na logické myšlení. Dopřejte své mysli zasloužený „reset“ a pokuste se spát alespoň 7 až 8 hodin každý den. Věnujte čas spánkové hygieně, eliminujte před spaním modré světlo a vyhněte se těžkým jídlům před spaním.

Sepište si stručný obsah všeho, na čem pracujete

Vzpomenete si ještě na čtenářský deník ze základní školy? Trénujte schopnost zachytit podstatné informace i v dospělosti. A to nejen z knih, ale i podcastů, filmů, pracovních i soukromých setkání, výletů a dovolených. Jestliže na konci dne rádi žurnálujete, tato taktika vám nebude cizí. V krátkém vypísku se ale nemusíte soustředit na svou náladu a pocity, naučte se zaznamenávat důležité informace, které jste během konkrétní aktivity získali. Ruční zapsání údajů vám pomůže zapamatovat si je více a podpoří dlouhodobou paměť.

Najděte si čas na přátele a pravidelně se socializujte

Lidé, kteří často tráví kvalitní čas s rodinou nebo přáteli, se chrání před zrychleným poklesem mozkových funkcí. Jedna z nejdůležitějších věcí pro mozek je schopnost spojit se s jinými lidmi a naplnit své společenské potřeby. Nezapomínejte na povahu stádového tvora, kterou hluboko v sobě najde i ten největší introvert. Vyhraďte si čas na lidi, se kterými se cítíte příjemně, smějte se a užijte si volný čas naplno.

Přátelé
Travte volný čas v příjemné společnosti rodiny nebo přátel.

Vyberte si aktivní formu zábavy

Co přesně považujeme za aktivní formu zábavy? Toto označení se netýká fyzické aktivity, ale té mentální. Rozdíl si všimnete například tehdy, když porovnáte čtení klasické knihy a poslech audioknihy. Při poslechu obsah pasivní konzumujete – nevynakládáte příliš námahy a můžete se soustředit na jiné aktivity. Při aktivním čtení se k obsahu musíte dopracovat sami, což procvičuje váš mozek, zatímco vy se noříte do vtipného nebo dobrodružného příběhu.

Oprašte své oblíbené videohry

Mnoho videoher vyžaduje dobrou strategii a ostré soustředění. I v tomto případě platí, že ve srovnání s sledováním televize jde o aktivní zábavu, při které trénujete a rozvíjíte funkce svého mozku. Díky hraní videoher můžete zlepšit svou paměť a koncentraci, schopnost řešit problémy a pracovat pod tlakem. Nemějte proto výčitky, pokud se do digitálního světa občas ponoříte na celé hodiny.

Každé ráno si určitě jeden cíl, který zaručeně splníte

Nedostatek důvěry ve vlastní schopnosti je pro mnohé hlavním důvodem, proč se nepouštějí do odvážných úkolů, či dokonce dovolí, aby je přemohla prokrastinace. Bystrá mysl je nám na nic, pokud nemáme motivaci využít ji. Toto malé cvičení vám pomůže zvýšit si sebedůvěru krok za krokem: Každé ráno si určitě jeden cíl, který v ten den zaručeně splníte. Ať je jakkoliv banální (vysypání odpadků či polití květů), zařaďte jej do svého to-do listu a odškrtněte ho, když bude dokončen. Váš mozek uvidí důkaz, že své plány dokážete splnit, a do nových úkolů se budete pouštět s větším sebevědomím.

Todolist
Určitě si jednoduché cíle, které vás každý den motivují.

Dopřejte svému tělu kvalitní palivo

Kromě svých produktivních zvyků dbejte i na ty stravovací. Mezi známé „potraviny pro mozek“ patří hlavně ořechy a semínka, jídla s obsahem omega-3 mastných kyselin a zdravých tuků, ovoce a zelenina. Kromě nich mohou být prospěšné také různé byliny, ať už ve formě výživových doplňků nebo čajů. Mezi nejúčinnější patří například ženšen, ginko biloba, gotu kola nebo kurkuma. Nepodceňujte ani hydrataci, pitný režim je pro celé tělo mimořádně důležitý.

Co si z článku odnést?

  • Věnujte se v jednom čase pouze jedné činnosti, nesnažte se o multitasking.
  • Nezapomínejte na spánkovou hygienu a spěte dostatečně dlouhou dobu.
  • Dělejte si poznámky ze schůzek, knih nebo filmů, podpoří to vaši paměť.
  • Travte kvalitní čas ve společnosti lidí, které máte rádi.
  • Místo sledování televize či poslechu audioknih vyzkoušejte formy odpočinku, při kterých svou mysl aktivně zapojíte, například čtení nebo videohry.
  • Každý den si určitě dosažitelný cíl, i když bude malý. Zlepšíte si tak důvěru ve své schopnosti.
  • Zlepšete své stravování a zařaďte do jídelníčku potraviny, které přispívají ke zdraví celého těla.
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Rozhovory

Maja Demjanovičová s týmem PURE JUNK mění odpad na designový nábytek

0
Design Trendy

Vítejte ve světě Magenty, barvy roku 2023

0
Novinky

10 mýtů o marketingu na sociálních sítích, kterým firmy stále věří

Navigácia

Magazíny