Na Slovensku a v Česku ročně vyprodukujeme miliardy tun odpadu. Recyklace se dočká pouze 1% z tohoto objemu. Změnu k lepšímu přináší Maja Demjanovičová a tým projektu Pure Junk, kteří věří, že propojení designu, funkčnosti a kreativity může vnést do starých a nepoužitelných věcí nový život. Výsledkem jsou originální kousky nábytku, které nacházejí nový domov v bytech, kavárnách i kancelářích.
Pure Junk reprezentují tři pilíře – recyklace, funkčnost a design. Co vás motivovalo k vytvoření právě myšlenky recyklovaného nábytku?
Aktuální situace z pohledu udržitelnosti byznys modelů je pro mě tak zajímavá téma, že se jí věnuji i na doktorském studiu. Nebylo to tak ale od začátku. Při zakládání PURE JUNK myšlenky to pro nás představovalo hlavně řešení problematiky s odpadem, optimalizaci nejen materiálu, ale i finančních prostředků pro zahájení samotného projektu. Jelikož odpadu bylo všude kolem hodně, nebylo pro nás takový problém něco vytvořit. Na první produkty nám skutečně stačily jen ruce a chuť do práce.
Designový nábytek vyrábíte ručně, především ze dřeva. Máte zkušenosti s tradičním truhlářským řemeslem?
S tradičním řemeslem nemáme vůbec zkušenosti. Všichni, kteří jsme stáli u zrodu projektu PURE JUNK jsme byli dříve aktivní a ambiciózní mladí lidé, kteří chtěli dělat něco navíc a s dobrým úmyslem. Nikdo z nás není truhlář, ani řezbář. Aktuálně už však v týmu máme i lidi z fochu, ale i ti se k řemeslu vrátili z práce, která s ním vůbec nesouvisela, což nás samozřejmě těší. Ruční práce je radost a proto si získala všechny naše sympatie.
Odkud pochází materiál, který na výrobu nábytku používáte?
Původ materiálu je vždy jiný. Každý kus, který se dostane do naší dílny, je něčím specifický a to se váže i s jeho původem. Na začátku jsme spolupracovali se stavebninami, které produkovaly množství dřevního odpadu (nestandardizované palety), který nebyl vůbec poškozen, ale po převozu materiálu činil nevyužitelný technický prvek. My jsme s tímto dřevem věděli dále pracovat.
Samozřejmě časem se i naše schopnosti zvyšovaly a chtěli jsme zkoušet nové věci a posouvat nejen sebe, ale i naše produkty vpřed. Díky našim fanouškům se do naší dílny začaly dostávat zajímavé kusy starého nábytku, různé hranoly ze starých domů a podobné kusy, ve kterých jsme viděli potenciál. Aktuálně máme dílnu plnou věcí, ke kterým se snažíme vedle práci měsíce dostat a čekají na naši pozornost. Samozřejmě, často přicházejí samotní klienti s materiálem, který chtějí přetvořit na něco nového. I tento způsob je pro nás přístupný.
Co je pro vás největší výzvou nebo překážkou v procesu výroby nábytku z recyklovaných materiálů? Práce se starými materiály má dozajista svá specifika…
Naštěstí jsme všichni velmi kreativní a dovolím si říct, že zatím nepřišla „překážka“, kterou bychom nevěděli vyřešit. Specifikem naší práce je, že každý projekt je výzva, protože každá zakázka je jedinečný kousek, dá se říci, prototyp. Jelikož chceme udržet unikátnost našich produktů, nevyrábíme žádný z našich produktů dvakrát. Jde o jedinečnou tvorbu, kde se každému kousku věnujeme individuálně. Je to mnohem časově náročnější, ale pro nás má tento způsob vyšší hodnotu a samozřejmě i klient si cení jedinečnost produktu, který se stává součástí jeho domácnosti.
Zrealizovali jste množství designových zakázek na míru, který z projektů vám přirostl k srdci nejvíce?
Tato otázka je velmi těžká. Mně osobně vždy přiroste k srdci ta aktuální, ale nechci mluvit za ostatních. Myslím si, že do každé zakázky vkládáme kousky sebe a proto jsme často velmi spjati i se samotným prostorem, kde produkty jsou.
Věnujete se i interiérovým řešením pro komerční společnosti. Jak se k myšlence recyklovaného designu a udržitelnosti zdrojů staví slovenské firmy?
Poslední dva roky se podniky velmi aktivně zajímají o udržitelnost nejen jejich core aktivit, ale i všech činností, které vstupují do jejich existence. Právě hodnota z pohledu udržitelnosti našich produktů a řešení společenského problému s odpadem je pro komerčních klienty velmi zajímavým benefitem. A my se tomu těšíme. Je velmi dobré, že nejen lidé z domácností, ale i podniky hledají alternativu, která bude lepší nejen pro ně, ale i pro společnost a dopad na ni.
Kde všude můžeme vidět nábytek, který jste vyrobili nebo interiéry, které jste navrhli?
Já toho už hodně, ale aktuálně je nejvyšší koncentrace asi v Žilině, kde jsme spolupracovali na realizaci interiéru firmy Licitor Development, ve které je množství zajímavých kousků vyrobených v naší dílně. Další ze zajímavých projektů je i projekt Well Park v Žilině, který představuje jedinečný koncept bydlení v centru města, ale zároveň přináší do něj kromě bydlení i zeleň a velmi čistým způsobem zapadá do městské infrastruktury.
Naše produkty však bylo možné vidět i na TEDx Bratislava 2018 v SND, kde byly součástí expozice chill zóny, nebo ve Staré tržnici na loňské konferencí Forbes 30pod30, kde Slovenská spořitelna zvolila pro svou odpočinkovou zónu právě naše kousky nábytku. Méně zvučné zato s mnohem větší duší jsou to lokální provozu jako např. Aurelica coffee v Liptovském Mikuláši, Miho kavárně v centru Žiliny, zda množství spolupráce s Verticcio pražíren, která má stejně tak centrum dění v Žilině.
Plánujete vaše portfolio či dostupné kousky zpřístupnit i například formou e-shopu?
Přemýšlíme nad tím už delší dobu. No snažíme se udržet jedinečnost našich produktů a proto bychom nechtěli jít do sériové výroby. Připravujeme si jen limitované edice kousků z naší dílny, které nebudou jen kusově, ale i časově omezené.