Podnikavost a sebedůvěra se mají pěstovat odmalička

Mnozí psychologové, kteří se orientují na oblast výchovy dětí, vám řeknou, že největším darem podnikavého člověka je sebedůvěra. Pokud někomu chybí již v raném věku, bude se i v dospělosti ze strachu vyhýbat různým výzvám a riziku. Pokud tedy chcete u svých dětí vybudovat zdravé sebevědomí a schopnost čelit překážkám, držte se následujících 10 zásad.

Buďte příkladem

Možná to zní jako klišé, ale tento přístup představuje první důležitý bod výchovy. Uvědomte si, že pro své dítě představujete klíčový životní model – přirozeně vás napodobuje a chce se vám podobat. Proto nedělejte nic, co by neměli dělat vaši potomci. Pokud něco slíbíte, dodržte slovo. Pokud je učíte, že nemají lhát, sami se neuchylujte ke lži. Pokud své dítě žádáte, aby mělo v pokoji pořádek, starejte se vy sami o pořádek ve svých věcech.

Jak vychovat úspěšné dítě
Děti vymýšlejí a podnikají různé věci odmalička, je třeba v nich jen budovat sebedůvěru.

Oceňujte aktivitu

Už to, že se vaše dítě upřímně snaží, berte jako výhru. Ne nadarmo se říká, cesta je důležitější než cíl. Cokoliv vaše dcera či syn dělají, jejich pozornost napřimte na samotnou aktivitu, nejen na výsledek. Lidé, které baví samotná práce, k ní přistupují s větší lehkostí, dokonce ji ani nevnímají jako povinnost, a proto podávají lepší výkony.

Nekritizujte, ale motivujte

Za žádných okolností nedovolte, aby se dítě cítilo zahanbeně, pokud se o něco pokusí, ale nepřinese mu to úspěch. Nic tak člověka nepřipraví o motivaci a uvědomění si vlastní hodnoty jako kritika na adresu jeho nezdarů. Na chyby se spíše dívejte jako na „stavební kameny“ poznání. Zároveň pamatujte na to, že důsledné úsilí buduje větší sebedůvěru než pár zářivých úspěchů.

Otevřete jim dveře do světa

Psychologové tvrdí, že je přímo povinností rodičů neustále „vystavovat“ své potomky novým zkušenostem. Když chtějí vaše děti podniknout něco, co dosud nedělaly, například pomáhat při vaření nebo přespat u kamaráda, dovolte jim to. Když se v budoucnu postaví před těžké výzvy, budou je zdolávat lépe než jejich bázlivější vrstevníci.

Dětské odrážedlo Smoby
Nejmenší milují nové výzvy, ať už je to jízda bez pomocných koleček nebo první skok do vody. Podporujte v nich odvahu zkoušet stále složitější věci.

Neklaďte nereálné cíle

Potomci nejsou nástrojem, jak realizovat vlastní nesplněné sny. Dítě v první řadě napodobuje své rodiče, je proto logické, že dobrovolně nebude aspirovat na velké plány a cíle, ke kterým jste se vy sami nepřiblížili. Pokud od nich budete očekávat nadlidské výkony a potlačovat jejich vlastní dětskou přirozenost, ošidíte je nejen o nejkrásnější roky života, ale také o velkou dávku sebevědomí.

Nevzdávejte se nároků

Málokteré dítě se dobrovolně vzdá volného času a hraní kvůli pěstování svého talentu. Děti jsou, nakonec, pouze dětmi, je proto přirozené, že se chtějí v první řadě bavit. Úkolem rodiče je potomka usměrňovat a smysluplně dělit jeho čas na povinnosti a relax. I nejmenší musí chápat, že v životě je třeba nejprve splnit jisté závazky, po kterých následuje odměna – neboli hra.

Nekryjte jim záda

Ukazujte dětem podporu, ale nedělejte žádné výjimky ani omluvy. Rodič, který se úzkostlivě snaží vyřizovat vše namísto svých dětí, jim to zlehčuje jen dočasně. Z dlouhodobého hlediska dětem taková „péče“ škodí a vychovává z nich příliš pohodlné či neschopné lidi. Sebedůvěra naopak roste spolu s odvahou čelit problémům vlastními silami a vyřešit je bez pomoci jiných.

Obavy odložte stranou

Je logické, že každý rodič má v nejistém světě strach o své dítě. Přesto nedávejte své obavy příliš najevo. Dítě to totiž podprahově vnímá jako jistou formu nedůvěry – ať už v jeho talent nebo schopnost poradit si v neznámé situaci.

Na otázky neodpovídejte tichem

Přestože nekonečný proud otázek, kterým vás dennodenně zasypou vaši nejmenší, bývá nesmírně únavný, nesnažte se v nich tuto zvědavost potlačovat. V budoucnu nebudou mít strach klást otázky učitelům a dalším lidem, se kterými přijdou do styku. Takové děti mají dokonce předpoklad učit se rychleji a snadněji. Získáváním odpovědí si totiž budují své poznání a rozšiřují obzory.

Život není vždy fér

Každý z nás se ve svém životě setkává s nespravedlností a vy na to musíte dříve či později připravit i své děti. Upozorněte je, že úspěch pokaždé nezávisí jen na jejich vlastním úsilí. Na druhou stranu je naučte, že podstatné je důvěřovat svým vlastním schopnostem i přes nepřízeň osudu – zvýší to jejich flexibilitu a odolnost v krizových životních situacích.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Technologie

Proč sociální sítě sbírají citlivé informace a k čemu je potřebují

0
Novinky Technologie

Téměř polovina pracovních míst za 25 let nemusí existovat

0
Novinky Rady a tipy Trendy

Milujete je či nenávidíte? Využít emoji symboly v marketingu se však vyplatí!

Navigácia

Magazíny