Ničí prokrastinace váš byznys?
Lidé prokrastinují od nepaměti. V dnešních časech máme množství lákadel, které poutají naši pozornost. Rychlost naší doby nám vytváří tzv. rozhodovací paralýzu. Člověk má tolik povinností a možností na výběr, že neví, se kterou začít. A tehdy přichází na řadu prokrastinace.
Studie o prokrastinaci nejsou žádnou novinkou. Hlavním problémem je, že se výsledky nedostávají do praxe. Málokdo ví, že největší prokrastinátoři jsou právě inteligentní lidé. Takový člověk si dokáže vymyslet velmi detailní výmluvy i sám před sebou. A tehdy nastává nejtěžší souboj, a to vnitřní boj se sebou samým. Nenechte tento nešvar zničit vaši produktivitu.
Dělám, ale něco jiného
Prokrastinace je stav, kdy bychom mohli jednat, avšak kvůli nějakému, často námi vymyšlenému důvodu, váháme. Odkládáme a odsouváme si úkoly a povinnosti na později. Nejednou jde o nejtěžší a nezáživná zadání, která nám dal například náš nadřízený. My je raději odsunujeme na neurčito, začnou se nám hromadit a nepříjemnosti jsou na světě.
Na rozdíl od lenosti, během prokrastinace nejsme pasivní. Jde jen o to, že děláme na něčem jiném, než jsme původně měli. Z tohoto důvodu je občas velmi těžké ji u vašich zaměstnanců odhalit. Nesedí totiž nehybně na židli, ale neustále na něčem pracují. Jejich výsledky se však často neobjevují v oblasti, která jim byla svěřena.
Techniky úspěšného boje s prokrastinací
Neodsouvejte věci neustále na poslední chvíli. Tuto větu jste již zřejmě ve svém životě slyšeli vícekrát. Víte, že je to špatné, avšak, vymluvit se sami před sebou, že pod stresem se vám pracuje snadněji a další možnost nápravy je definitivně pryč. Nejdůležitější krok v tomto boji je začít. Musíte si uvědomit, že máte problém a že ho chcete řešit. A tehdy se vám bude určitě hodit pár následujících technik a triků.
Nebojte se větších úloh
Odsouvání zadaných „tasků“ vzniká velmi často právě tehdy, když se nám zadání zdá příliš složité. Hlavním důvodem naší prokrastinace je strach. Bojíme se neznámého, bojíme se, že zadaná úloha bude nad naše síly. V tomto případě nám nezbývá, jen danou věc udělat. Mít pochybnosti je v pořádku. I tak jděte do toho s plným odhodláním a hlavně – neprokrastinujte.
Pravidlo dvou minut
Prokrastinace může vzniknout nejen během práce na dlouhodobých projektech. Během dne často dostanete množství malých nečekaných úkolů. Klíčovou metodou v tomto případě je, že jakoukoli zadanou věc, kterou umíte vyřešit během dvou minut, proveďte okamžitě. Vyhnete se tak dalšímu hromadění odložených věcí, které jste mohli vyřešit hned, jak jste je dostali.
To nejhorší na začátek
Další chyba, kterou zvykneme dělat, je špatné rozplánování úloh. Člověk si v dobré víře rozplánuje, co všechno chce v daný den stihnout, avšak často zapomíná na efektivní řazení. Důležité je určit si, která věc je pro vás nejnepříjemnější a do které se vám vůbec nechce. A právě do tohoto úkolu se vrhněte co nejdříve. Ano, přesně tak. Pokud tu nejtěžší věc vyřešíte během prvních hodin vašeho pracovního dne, zbytek už bude mnohem příjemnější. Nebudete si po celou dobu tlačit před sebou nedokončenou nepříjemnou věc a vyhnete se dalším zbytečným stresům.
25 minut – Pomodoro technika
Slyšeli jste už o Pomodoro technice? Jde o pomůcku vycházející z teorie, že maximální čas, během kterého je člověk schopen naplno se koncentrovat, je zhruba půlhodina. Proto bychom si měli rozdělovat projekty na 25 minutové úseky, po kterých by měla následovat 5 minutová pauza. Během 25 minut intenzivní práce nesmíte dělat nic jiného než zadaný úkol. Řekněte si, že všechno surfování po internetu, e-maily a telefonáty budete dělat během pauzy, která je již blízko. Nyní se však potřebujete naplno věnovat zadané úloze.
Věříme, že vám alespoň některá z našich rad vám pomohla v tomto nekonečném boji. Neříkáme, že se dá prokrastinace zbavit úplně. Důležité je uvědomit si, že zde je a že neustále číhá na naši pozornost. Dokážeme však proti ní účinně zakročit.