Jak pracovat z domu a nezbláznit se

Práce z domu, tzv. home office, může znít jako vysněné zaměstnání pro řadu z nás. Nemusíte vstávat brzy ráno do práce a trmácet se městskou hromadnou dopravou, či trávit každý den v zácpě na dálnici. Home office však nemá jen pozitiva.

Práce z domu vyžaduje velkou dávku disciplíny. Správné rozvržení času a snaha úspěšně oddělit práci od relaxu – to jsou snad ty nejtěžší úkoly každého, kdo holduje home office. Pokud máte doma malé děti, může být nejednou velmi obtížné vysvětlit jim, že jste momentálně „v práci“ a nemají vás vyrušovat.

Vyhněte se zklamání
Při správném rozvržení úloh se vyhnete zbytečnému zklamání.

Jaké jsou výhody práce z domu?

Lidé, kteří se rozhodli pro práci z domu, jsou si jistě vědomi všech plusů a minusů takového zaměstnání. V první řadě je to o šetření. Home office vám šetří čas, peníze a pozornost. Zamysleli jste se někdy nad tím, kolik času vám trvá cesta do práce a zpět? Když pracujete doma, s takovými problémy se nesetkáváte. S každodenním cestováním jsou spojeny i ušetřeny náklady. V neposlední řadě má práce z domova lepší vliv na vaši pozornost. Nejste neustále přerušováni kolegy, meetingy nebo manažery, kteří vám zadávají nové a nové úkoly.

Home office šetří čas
Home office je cesta, jak se vyhnout dopravním kolapsům.

Být pánem svého času

Práce z domu má řadu výhod i nevýhod. Nedostatek sociálního kontaktu může být nakonec i velkou nevýhodou. Chybí totiž zpětná vazba od nadřízených, občasná pochvala a podobně. Rovněž, pokud se nesnažíte pracovat efektivně, jako home worker můžete časem ztratit pracovní návyky.

Pokud jste se přece jen rozhodli vykonávat vaši práci z domu, přinášíme pár rad, jak co nejefektivněji využít svůj čas a vyhnout se přepracování.

Zorganizujte si čas

Práce z domu vyžaduje obrovskou disciplínu. Snadno vás rozptýlí domácí mazlíček, televizor nebo hlučný soused? Z takových situací nejefektivněji vybruslíte pomocí denního plánu. Klidně si rozvrhněte celý váš den už od ranního budíku. Naplánujte si, kdy budete snídat, pracovat, kdy půjdete na oběd a podobně. Důležité jsou cíle, které chcete v daný den dosáhnout a čas, který si na to vymezíte. Neustálé posouvání termínů také není nejšťastnějším řešením.

Denní rozvrh práce
Každé ráno si rozvrhněte svůj denní plán.

Komunikujte

Pokud pracujete pro nějakou firmu a ne jen sám pro sebe, je velmi důležité udržovat nepřetržitý kontakt s vašimi kolegy a nadřízenými. E-mailujte, používejte Skype, telefonáty… Jednoduše, jakýkoliv způsob, který vás neodtrhne od pracovní reality ve vaší firmě. Výborným řešením jsou i komunikační aplikace jako WhatsApp. Jelikož nemáte možnost zeptat se na něco ihned bezprostředně, právě živý chat by měl být součástí každé vaší každodenní práce.

Dělejte si pauzy a hýbejte se

Právě únava a nesoustředěnost umí být obrovskou demotivací. Je velmi důležité každou hodinku se alespoň v krátkosti protáhnout, vyjít ven na vzduch, rozptýlit se. Často se může stát, že i když člověk pracuje od rána do večera, nakonec zjistí, že ve finále neudělal nic. Na tzv. kreativní bloky je nejlepší právě zmiňovaná přestávka na čaj, přečtení si časopisu nebo krátká procházka. Jednoduše na chvíli vypnete a uvidíte, že po vašem návratu se budou dít zázraky.

Vyčistěte si hlavu
I krátká procházka se psem vám pomůže vyčistit si hlavu.

Mějte svůj pracovní koutek

Tak, jak máte ve standardní práci svůj vlastní stůl a židli, je skvělé mít své pracovní místo i doma. Nejlepší by bylo mít svou pracovnu s pohodlným křeslem a velkým stolem. Každý nemá doma pokoj navíc, nabízíme vám však jeden tip. Kupte si alespoň jednu speciální židli, kterou budete využívat pouze na práci. Vůbec to nemusí být kožené kancelářské křeslo a klidně si ji přisuňte k vašemu stolu v kuchyni. Trik je v tom, že jakmile otevřete Facebook nebo si zapnete nějaké video na Youtube, přesedněte si. Takovým stylem se vám vaše pracovní židle bude automaticky spojovat s prací, a ne s prokrastinací.

Buďte na sebe nároční i odměňující

Jelikož nemáte u sebe přímého nadřízeného, občas můžete ztrácet pocit, že vaše práce má reálné výsledky a smysl. Snažte se plnit sebou nastavené plány, jak nejlépe umíte, ale nezapomeňte ani na odměny. Dopřejte si své oblíbené jídlo, kupte maličkost, která vás zaujala, a neváhejte nad tím, zda ji opravdu potřebujete.

I home office potřebuje jako každé zaměstnání svá pravidla. Pokud si je nestanovíte, budete často bojovat sami se sebou. Další způsob, jak si uvědomit, že jste v práci, a ne doma, je oblečení. Zkuste se obléci, jako byste měli jít ven. Pokud prosedíte celý den v pyžamu, vaše motivace a soustředění bude značně omezené. Důležitá je hlavně vaše osobní spokojenost. Protože z práce se nemáte zbláznit, má vás bavit a naplňovat.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Lifestyle Novinky Rady a tipy

Leadership na dálku: HR expertka radí, jak řídit tým v homeoffice režimu

0
Novinky Technologie

Největší technologické novinky tohoto podzimu

0
Novinky

Startup World Cup & Summit Navážou Češi na loňský úspěch?

Navigácia

Magazíny