Potřebujete pracovat na dovolené? Můžete to zvládnout bez stresu

V první řadě je třeba zdůraznit, že dovolená bez práce by měla být vaším hlavním cílem, pokud chcete zrelaxovat na sto procent. Být „offline“ má často pro člověka větší prospěch než samotná práce. Osvobozuje totiž tělo i ducha od stresu, který neustále prožívá pod tlakem úloh, očekávání a termínů. Pokud však nemáte na výběr a jste nuceni pracovat i během dovolené, můžete udělat šikovný kompromis.

I vy tvrdíte, že nemáte na dovolenou vůbec čas? Měli byste si uvědomit, že odmítáním volna si odkrajujete z času, který sice nepřináší reálné výsledky ani nevydělává žádné peníze, zato je základním předpokladem toho, že v následujícím období budete mít sílu takové výsledky dosáhnout a profitovat z nich.

Smiřte se s tím, že v době, kdy budete na dovolené, vyděláte méně nebo dokonce nic. Pokud se však na to připravíte a budete s nižším příjmem počítat, můžete si už před samotnou dovolenou rozvrhnout zakázky a práci tak, aby pokryly vaše další výdaje i po návratu ze zahraničí. Vše spočívá v plánování.

Odpočinek během dovolené
Nepřeceňujte význam práce ve svém životě. Pokud musíte pracovat během dovolené, věnujte se výlučně úkolům s největší prioritou. Nezapomínejte, že vaším prvořadým cílem je odpočinek.

Kdo má největší problém vypnout?

Existuje skupina podnikatelů, která sice po dovolené touží a dokonce si ji dopřeje, ale snaží se svou nepřítomnost všemožně zatajit. Může to být z obavy, že ztratí klienty, kterým přislíbili stoprocentní zákaznický servis a spolu s ním i svou neustálou dostupnost. Během dovolené jsou tak v neustálém stresu z možného odhalení.

Druhá problémová skupina podnikatelů si pro změnu myslí, že je nenahraditelná. Jenže lidé, kteří v sobě přechovávají takové přesvědčení, se během dovolené cítí neustále vinni za to, že „nic nedělají“. Sžírají se nutkáním neustále sledovat e-maily. Cítí se frustrovaní z toho, že nemají nad věcmi kontrolu. Zbytečně si vyrábějí stres a navíc promarní chvíle, během kterých mohou dokonale zregenerovat a získat elán do dalšího pracovního nasazení.

Práce během dovolené může mít i výhody

  • Během dovolené máte přehled o všem, co se děje. Nezvedat telefon a nepřečíst si žádný e-mail, zato si po celý čas malovat čerta na zeď, co zlého se mohlo přihodit? To se vám během dovolené určitě nevyplatí. Nepříjemným představám se vyhnete, pokud opravdu nevyhnutelné záležitosti přeci jen vyřídíte.
  • Vaši klienti určitě ocení, že jim dokážete poskytnout zpětnou vazbu i navzdory chvílím volna. Věřte, mnozí z nich řeší stejný problém.
  • Vaše tělo je během dovolené ve stavu absolutního relaxu, vaše mysl nabírá inspirace z místní kultury, lokality, přírody či setkání s novými lidmi. To jsou skvělé podmínky na vznik nových kreativních nápadů.

Připravte si věci v předstihu

Pokud jste živnostník, resp. podnikatel na volné noze a máte práci, kterou dokážete dělat i online, využijte to. Spolehněte se na internet, který vám dává svobodu pracovat odkudkoliv, a zahrajte si na digitálního nomáda.

Pokud se živíte blogováním, můžete si nové články předpřipravit a během dovolené nechat publikovat. Takto zachováte potřebnou kontinuitu vaší práce a všechno bude vlastně působit, jako byste na dovolené ani nebyli. Pokud však máte tolik práce, že nestíháte blogy nachystat v předstihu, obraťte se například na vašeho hostujícího bloggera, který navíc osvěží stávající články novým unikátním obsahem.

Pokud máte na starosti sociální sítě, předpřipravte si posty a naplánujte jejich publikování pomocí nástrojů, jako jsou například HootSuite či Buffer.

Práce v kavárně
Dovolená plná podnětů a inspirací v novém prostředí je jako stvořená na kreativní práci.

Jak na vaši nepřítomnost připravit klienty

Na dovolenou je dobré myslet ve velkém časovém předstihu, dokonce i půlrok dopředu. Do kalendáře si ji zaznamenejte jako kterýkoliv jiný projekt – věřte, že má stejnou váhu. Všechny zakázky pak z hlediska termínů nastavte tak, abyste klíčové věci ukončili ještě před samotnou dovolenou. Bude se vám potom odcházet snadněji, protože vám po návratu nebudou hrozit žádné zásadní rozhodnutí či úlohy.

Všem klientům dejte včas vědět, že odjedete do zahraničí a budete mít omezený přístup k internetu, případně nebudete nonstop k zastižení na telefonu. I oni se na tento fakt potřebují připravit.

Ukažte jim, že jste zodpovědní, i když odjíždíte z jejich dosahu. Nezapomeňte klientům poslat kompletní zprávu o tom, co bylo dokončeno, co se bude dokončovat během vaší nepřítomnosti a v čem se bude pokračovat po vašem návratu. Tento plán si s nimi projděte a dejte jim prostor na dodatečné otázky. Takto předejdete mnohým zbytečným telefonátům a zmatkům.

Nechte si po ukončení projektů alespoň malou rezervu na přípravu dovolené. Nespoléhejte na to, že budete mít čas sbalit si potřebné věci během finišování projektů, když – přiznejme si to – nejednou nemáte čas ani na oběd.

Pokud jsou mezi projekty takové zakázky, které snesou několikadenní či delší odklad, domluvte se s klienty a přesuňte je ve svém kalendáři na později.

Někteří marketingoví specialisté si dokonce myslí, že při plánování dovolené pomáhají i dohody s klienty o pravidelných setkáních a telefonátech, které si vytyčí již na začátku spolupráce. Díky tomu si i během dovolené lépe zmanažujete nezbytná online „setkání“, která můžete realizovat přes Skype, Hangouts či Viber Messenger. Klienti tak vaši nepřítomnost pocítí minimálně.

Nezapomeňte jim však zdůraznit, že mimo dohodnutého času budete dostupní jen v opravdu nutných případech – případně je poproste, aby se vám ohledně urgentních záležitostí ozývali SMS zprávou.

Automatické e-maily – co do nich napsat?

Pokud je to alespoň trochu možné, zařiďte si během dovolené zastupování. Čím více operativních úkolů a rozhodnutí svěříte jiným, tím méně stresu a zpráv v e-mailové schránce budete mít vy sami.

Pokud pracujete jako živnostník a žádného asistenta nemáte, určete si nejdříve prioritní úkoly. Přestože si do automatické odpovědi zahrnete informaci o své nepřítomnosti, nezapomeňte v e-mailu podotknout, že budete částečně dostupní a na urgentní e-maily odpovíte i během dovolené. Odpovědět byste měli jen klientům:

  • kteří vám píší s opravdu vážným podnětem – někdy se dokonce více vyplatí ihned zavolat namísto vyměňování si desítky e-mailů s otázkami a vysvětleními;
  • novým klientům, kteří se zajímají o vaše služby a žádají o zaslání ceníku či prezentace – třeba jim v odpovědi poděkovat a informovat je, že jim potřebnou cenovou nabídku rádi vypracujete po návratu, nebo si s nimi dohodněte schůzku. Pokud víte, že to kvůli termínu nestihnete, zkuste jim doporučit někoho jiného. Je vždy lepší poslat nové klienty ke spolupracujícím společnostem než ke konkurenci.
Poznámky v zápisníku
Snažte se omezit přístup k počítači a e-mailům. Nápady si raději zaznamenávejte do poznámek nebo skicáře. Bude to zábavnější a zároveň si procvičíte jemnou motoriku či rukopis poznamenaný celodenním ťukáním do klávesnice.

Hlavní zásady práce na dovolené

Dovolenou můžete využít i na méně podstatné, i když důležité činnosti, jako je například třídění e-mailů či složek v počítači – tedy úkoly, na které v řádném pracovním nasazení nemáte absolutně čas. Jsou však potřebné k tomu, abyste měli před sebou opět „čistý stůl“.

Během dovolené máte šanci věnovat se kreativní práci. Zrelaxovaný mozek je totiž mnohem uvolněnější, nepodléhá stresu, a proto dokáže vyplavit ty nejzajímavější myšlenky v nečekaných momentech. Vždyť i slavný ikonický odšťavovač Juicy Salif vymyslel jeho stvořitel, fenomenální francouzský designér Philippe Starck, během rodinné dovolené na ostrově Capraia. Designér svůj nápad naskicoval na ubrousek v restauraci.

I vy namísto počítače raději použijte obyčejný zápisník nebo skicák, případně si do mobilu nainstalujte aplikaci, jako je například Evernote. To vám umožní zaznamenávat si nečekané nápady a zároveň vám zabrání otevírat za každou cenu laptop.

Vyhýbejte se tomu, abyste s laptopem na kolenou strávili hodiny a hodiny u bazénu. I když vás to svádí zůstat online déle, buďte striktní a nepracujte víc, než jste si původně předsevzali.

E-maily si kontrolujte v konkrétních úsecích dne, například hned ráno, v poledne, když je na pláži největší teplo, nebo kolem 16. hodiny, kdy společenský život v pobřežních letoviscích na chvilku utichne. Maximálně však 20 minut až půlhodinu. Zároveň připravte klienty a spolupracovníky na to, v jakém čase od vás mohou očekávat zpětnou vazbu.

Když přestanete pracovat, vypněte počítač a uložte jej mimo svého dohledu, například do skříně nebo pod postel. Zároveň vypněte wifi na smartphonu i mobilní data. Pokud jste na dovolené s rodinou, partnerkou nebo partnerem, vůbec se s nimi nebavte o práci. Dopřejte si hlavně čas pořádně si užít volno!

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Design Trendy

7 trendů v zařizování kanceláře

0
Lifestyle Novinky Rady a tipy

Jak na čistou mysl a produktivitu podle autora Bullet Journalu

0
Novinky Rady a tipy

Ničí prokrastinace váš byznys?

Navigácia

Magazíny