Vytěžte co nejvíce z techniky Pomodoro. Jak si přizpůsobit pracovní intervaly?

Pokud patříte k většině lidí, určitě znáte výzvy časového managementu. Během týdne jste s největší pravděpodobností zavaleni úkoly, osobními projekty, dlouhými to-do listy a domácími úkoly. Jak to všechno zvládnout a nepřijít přitom o rozum? Pomoci vám může technika pomodoro.

Proč je čas tak důležitý?

Čím více času k dokončení úkolu máte, tím déle vám její dokončení potrvá. Určitě to znáte. Ke splnění jednoduchého zadání máte týden a pokud s jeho řešením začnete už nyní, s výsledkem budete spokojeni až o 7 dní. Tento fenomén se nazývá Parkinsonův zákon. Co dobré z něj dokážeme vyvodit? Krátký čas na dokončení projektu zaručí dokončení projektu za krátký čas. Přesně to je cílem každého člověka, kterému záleží na produktivním využití času.

Muž v kanceláři
Pomodoro technika spočívá v stopování pracovních úseků.

Netřeba připomínat, že dny mají pouze 24 hodin. Času, během kterého se dokážeme soustředit na práci, máme denně ještě méně. Jeho management je proto důležitý. Označení priorit a koncentrace na splnění jednotlivých úkolů může být náročná. Řešením je pomodoro technika, kterou přizpůsobíte svým vlastním potřebám.

Co je to pomodoro technika?

Technika pomodoro spočívá v rozdělení práce na 25 minutové periody. Během tohoto času věnujete konkrétní roli svou absolutní pozornost a snažíte se pokročit co nejrychleji. Po každých 25 minutách následuje 5 minutová přestávka. Po dokončení 4 pomodoro úseků využijete 15 až 30 minutovou přestávku a celý koloběh opakujete znovu.

S tímto systémem uspěl v 80. letech 20. století Francesco Cirillo, který techniku nazval Pomodoro (italský název pro rajče), protože na odečtení intervalů práce využil časovač ve tvaru rajčata.

Proč tato technika nefunguje?

Technika pomodoro je dobře známa a vyzkoušel ji snad každý, koho trápí lenost či prokrastinace. I když patří k populárním pomůckám time managementu, nefunguje pro každého. Důvodem je právě délka intervalu práce a délka přestávek. Ta není vhodná pro každého člověka, ani pro každý projekt.

Jak si přizpůsobit intervaly?

Střídání produktivity s odpočinkem přináší lepší výsledky, než dlouhé hodiny neustálé práce. Délku produktivního intervalu si ale můžete přizpůsobit podle sebe. Jste ranní ptáče, které se s chutí pustí do každé výzvy, ale odpoledne fungujete už jen ze setrvačnosti? Začněte soustředěnou prací během jedné hodiny a po ní si udělejte deset minutovou přestávku. Odpoledne změňte intervaly na 20 minut práce a 5 minut odpočinku.

Pokud se nedokážete soustředit ani doporučených 25 minut, zkraťte tento čas na 20 nebo dokonce 15 minut. Pokračujte 5 minutovou přestávkou. Kratší intervaly oceníte hlavně při úklidu nebo jiné fyzické práci. Při hledání vhodných intervalů zohledněte své schopnosti a zbytečně se nepřetěžujte. Na stopování času můžete použít mobilní aplikace nebo speciální budíky, které vám sdělí začátek a konec pracovního intervalu.


  • Komentáre
  • Podobné články
0
Online Marketing Rady a tipy

7 nejčastějších marketingových chyb začínajících podnikatelů

0
Novinky Rady a tipy Technologie Trendy

Chcete se věnovat podcastingu? Víme, co budete potřebovat

0
Novinky Technologie

Jeff Bezos mluví o svých plánech kolonizovat měsíc

Navigácia

Magazíny