Pokud byste mohli využít část svého důchodu už teď, udělali byste to? Několikaměsíční placené volno od každodenní práce dokáže zabránit syndromu vyhoření a zvýšit produktivitu zaměstnanců. V Česku ale Sabatikl nabízí jen málokdo.
Dovolená dlouhá až 1 rok
Sabatikl představuje dlouhodobé uvolnění z práce určené k odpočinku a zlepšení psychického stavu zaměstnance. V zemích, jakými je například Nizozemsko, USA, Austrálie, Finsko i Rakousko je sabatikl běžnou součástí života státních a odborných zaměstnanců. Ti mají na prázdniny dlouhé 6 až 12 měsíců nárok po 5 – 10 letech práce.
Jak sabatikl funguje?
Principem dlouhodobého placeného volna je výběr části důchodu ještě v době ekonomicky aktivního věku člověka. Sabatikl financuje sociální pojišťovna zaměstnancům, kteří jsou dlouhodobě sociálně pojištěni, po dohodě s jejich zaměstnavateli. Zaměstnanec tak může získat několikaměsíční volno, během kterého pobírá určité procento své mzdy prostřednictvím sociálních dávek (obvykle 60% nebo 70% čisté mzdy). Odchod do důchodu se pro zaměstnance oddálí o délku sabatiklu.
Komu může sabatikl zachránit kariéru?
Syndrom vyhoření je zmíněný při více profesích. Pravdou je, že může postihnout kohokoliv. Nejvíce ohroženi jsou ale pracovníci školství, zdravotnictví, kreativních sektorů, ale také pečovatelé. Po počátečním nadšení z práce přichází stagnace, frustrace a apatie. Vyhoření způsobuje nejen snížení produktivity v práci, ale ovlivňuje i psychický stav člověka. Stres, vyčerpání a nervové vypětí v práci může vést k nepříjemným zdravotním potížím.
Pokud se člověk postižený vyhořením rozhodne svou situaci řešit, většinou volí úplnou změnu kariérního směru. Toto řešení by ale nemuselo být jediné. Sabatikal poskytne dlouhodobě pracujícím lidem čas na odpočinek a příležitost k převrat původního životního stylu. Funguje tak jako prevence před vyhořením.
Sabatikl v Česku
U nás představuje sabatikl spíše výjimku, než pravidlo. Jako benefit ho poskytují především nadnárodní společnosti a velcí zaměstnavatelé. Pokud zaměstnanec požádá o dlouhodobé volno, zřejmě se setká s výpovědí. Je však pravděpodobné, že v budoucnu budou zaměstnavatelé vůči čerpání sabatiklu shovívavější. Zatímco některé firmy nabízejí zaměstnancům sérii školení či pracovních cest, jiní pracovníci využívají pro účely odpočinku dlouhodobou pracovní neschopnost.