Jak si užít dovolenou tak, aby netrpěla vaše peněženka ani byznys

Letní sezóna je v plném proudu. Každý kolem vás cestuje a zásobuje sociální sítě úžasnými fotkami ze svých cest. I vy byste se rádi někam vybrali a načerpali nové síly, ale bojíte se o stav vašeho účtu? Nebo o to, v jakém stavu bude vaše podnikání po návratu? Pokud budete postupovat obezřetně, dovolená neublíží vašemu podnikání ani peněžence.

Dovolené jsou výborným způsobem mentálního a fyzického restartu. Mnoho lidí ale necestuje, protože má jiné finanční plány, které nechce ohrozit. Různé studie ukázaly, že dovolené dokáží snížit riziko infarktu i jiných nemocí. Hlava, stejně jako tělo, jednoduše potřebuje čas od času odpočinek. Pokud se inspirujete našimi tipy, můžete si dopřát vytoužený reset a zároveň stále finančně i podnikatelsky prosperovat.

Jak nezruinovat vaše konto

Zohledněte vaši finanční situaci a odkládejte si peníze

Před tím, než se rozhodnete cestovat je důležité zohlednit vaši finanční situaci. Pak se zamyslete nad tím, kam chcete jet. Nejlepší bude, když se podíváte na přibližnou cenovou dostupnost daného místa. Můžete totiž zjistit, že vaše vysněná destinace je zcela mimo vašeho budgetu. Nezoufejte a podíváte se po alternativách. Svět je naštěstí plný krásných míst a možná budete překvapeni tím, co se skrývá mimo nejnavštěvovanějších turistických destinací.

Když jste už jednou rozhodnutí, začněte se šetřením. Nejlepší je odkládat si peníze každý měsíc, minimálně půl roku dopředu. Opět musíte zohlednit vaši finanční situaci, příjmy a výdaje, a na základě toho si stanovit měsíční cíle. Půl roku by vám mělo dát dostatek času na našetřeno financí pro vaši vysněnou dovolenou.

Pokud si dovolenou důkladně naplánujete, nemusíte se bát ztrát.
Pokud si dovolenou důkladně naplánujete, nemusíte se bát ztrát.

Nečekejte na poslední chvíli

Podle společností, které prodávají letenky, je finančně nejvýhodnější čas na rezerování dovolené čtyři měsíce před plánovaným odjezdem. Pokud se vám nepodaří najít výhodné letenky či ubytování v takovém předstihu, zkuste mít tyto věci odškrtnuté ze seznamu alespoň tři týdny před dovolenou.

Pokud se zaměříme právě na letní sezónu, tak není žádným tajemstvím stoupání cen letenek a hotelů. Můžete se zkusit letu zcela vyhnout a naplánovat si dovolenou na září. Stále tak dostanete krásné počasí, ale s nižší cenou a méně lidmi.

Mohlo by vás zajímat: 8 nejlepších míst pro digitální nomády.

Věnujte pozornost detailům

Pokud ještě nemáte žádný věrnostní program, je správný čas na to, si ho založit. Sbíráním bodů můžete ušetřit nejen při cestování, ale i při ubytování. Když budete věrný jedné letecké společnosti a sítí hotelů, cenové výhody vám mohou pomoci zaplatit váš další výlet.

Nezapomínejte ani na online společnosti jako Airbnb nebo Booking. Porovnejte si ceny různých nabídek ubytování a vyberte to nejvýhodnější. Při ubytování přes Airbnb si můžete dokonce pronajmout pokoj přímo u někoho doma. Pokud budete mít štěstí, dostane přímo od majitele zajímavé informace o dané zemi a místech, které se vyplatí vidět. Při registraci na stránkách můžete získat i různé vstupní bonusy či slevy.


Být obezřetný při balení také není na škodu. Na co si dát pozor?

 • Zjistěte si povolené rozměry stokových a příručního zavazadla.
 • Nepreťažte svůj kufr
 • Cenné věci si zbalte do příručního zavazadla.
 • Zkontrolujete si povolený objem tekutin v příruční tašce.
 • Všechny tekutiny, aerosoly a gely mějte v uzavíratelné průhledné tašce.

Jak ochránit váš byznys

Zvolte si správnou délku dovolené

Ať už podnikáte déle nebo jen začínáte, dovolenková sezóna může být náročná. Je jen na vás, zda se rozhodnete pro čistě relaxační dovolenou bez práce nebo spojíte práci a oddych. Vždy se ale zamyslete nad optimální délkou dovolené. Neodcházejte na déle, než si můžete dovolit.

Chcete-li zcela relaxační dovolenou bez práce, musíte si předem naplánovat a vybavit všechny potřebné záležitosti. Nezapomeňte sdělit svým obchodním partnerům, že budete nedostupný, popresúvajte setkání, poodpisujte na e-maily. Pokud máte e-shop, nezapomeňte na stránku umístit oznámení o vaší dovolené.

Práce na dovolené

Chcete spojit práci s odpočinkem? Pak si možná můžete dovolit jet na dovolenou i déle. Pokud dokážete alespoň část práce provádět online, neměl by to být velký problém. Před cestou si v tomto případě určitě zjistěte, jaká je na daném místě internetová dostupnost a signál.

Pracovat na dovolené můžete z hotelového pokoje, baru nebo kavárny. Je jen na vás, zda vám více vyhovuje tišší nebo hlučnější prostředí. Vyřizování e-mailů na pláži může na fotkách vypadat lákavě, ale skutečnost je méně růžová. Práce na pláži je mýtus. Je tam horko, písek, může foukat vítr, a tak vaše produktivita nebude velmi velká. Nezkoušejte to.

Dovolená může být ideální příležitost zkusit coworking, což je práce v pronajatém a sdíleném pracovním prostředí. V dnešní době je velmi populární, protože zvyšuje produktivitu, co se vám na dovolené může hodit. Na vyhledávání vhodných coworkingových prostor po celém světě zkuste například stránku Coworker.

Další tipy, které se vám mohou hodit:

 • Nezapomeňte na časový rozdíl. Vypočtěte ho a přizpůsobte tomu svůj pracovní čas.
 • Plánujte si dopředu a přesně čas na práci a zábavu. Přišli jste si odpočinout, nejen pracovat.
 • Na dovolenou si vyberte nejméně rušnou a produktivní část roku.
 • Před cestou si vytvořte to-do list, abyste věděli, čemu přesně se potřebujete věnovat. Cizí prostředí vás může chvíli zaskočit, a takový taháčky nejsou na škodu.

Při cestování, ale i v životě je nejdůležitější zamyslet se nad tím, jak můžete dosáhnout cílů tak, aby odrážely váš životní styl, příjem, a hlavně priority. Pokud si dovolenou naplánujete dopředu, nemusí se bát, že vám ublíží. Doufáme, že vám s tím pomohou i naše tipy. Jaký máte postoj k práci na dovolené vy? Plánujete dopředu nebo ne? Podělte se s námi o vaše názory.

 • Komentáre
 • Podobné články
0
Rozhovory

Dodo Dobrík: Neustále se musím vystavovat novým výzvám

0
Lifestyle Novinky Rady a tipy Trendy Zábava

Tyto světové podcasty pro podnikatele se vyplatí poslouchat

0
Novinky

Jaké jsou základní zákonné povinnosti e-shopu? Na toto si dejte při prodeji online pozor

Navigácia

Magazíny