Facebook představil vlastní kryptomenu Libra. V čem je jedinečná?
Několikaleté spekulace o tom, zda společnost Facebook přijde se svou vlastní kryptoměnou nebo ne, se vyřešily. V úterý, 18. 6. 2019, byla Libra oficiálně představena světu. Okamžitě se spustila lavina teorií, dohadů a spekulací o tom, jak ovlivní svět kryptomien. Někteří si myslí, že ho zničí, jiní, že ho pozvedne na novou úroveň.
Co je to Libra?
Libra je nová digitální měna, kterou vyvíjí společnost Facebook. Chce, aby fungovala celosvětově a byla dostupná pro každého. Podle oficiálního prohlášení bude Libra stabilní digitální měna, která je postavena na blockchain systéme a řízena nezávislou organizací. Tím se odlišuje například od Bitcoinu, který nad sebou žádnou řídící organizaci nemá. Rozdílů je tu ale víc.
Tvůrci Libry by chtěli, aby se stala „digitálními penězi“. Platit by jí tedy mělo dát všude. Nynější mezinárodní převod peněz, který trvá 3 až 5 dní, by tak mohl být minulostí. Libra by měla dokázat převést peníze z jednoho konce světa na druhý během pár vteřin.
„Libra je jednoduchá globální měna a finanční infrastruktura, kterou budou moci využívat biliony lidí.“
Mohlo by vás zajímat: Vše, co víme o kryptoměnách.
Na čem je Libra postavena?
Facebook kryptoměna je postavena na třech základních pilířích. Ty spolu musí bezchybně pracovat, aby vytvořily celosvětový bezpečný platební systém. Zároveň ji ale odlišují od jiných kryptomien.
Libra bude fungovat na blockchain
Libra je vybudována na blockchain systému, což je speciální druh decentralizované databáze. V této databázi jsou uloženy záznamy, které se mohou neustále zvětšovat a rozšiřovat. Díky své decentralizaci a odkazům je chráněna proti neoprávněným zásahům zvenčí i zevnitř. Na blockchain systému jsou vybudovány další kryptoměna jako Bitcion nebo litecoin.
Rezervní aktiva
Dostáváme se k bodům, které ji odlišují od zbytku digitálních jmen. Libra má pro případ potřeby vytvořeny rezervní aktiva. Ty jí zároveň dodávají stabilitu. Pokud byste se podívali na vývoj hodnoty Bictionu, viděli byste samé hory a doliny. Při nové kryptomene by něco takového nemělo hrozit.
Libra Association
Facebook sice krytomenu vytvořil, ale nebude ji řídit, ani z ní nebude mít žádný zisk. Její správu bude mít na starosti organizace Libra Association. Momentálně má 28 členů a doufá, že do roku 2020 jich bude 100. Patří sem například Ebay, Spotify, Mastercard či Paypal.
Organizace bude mít centrálu v Ženevě. Zde ale nastává problém, protože kryptoměna by měly být decentralizované. Odborníci diskutují nad tím, jestli se Libra vůbec může označovat jako kryptoměna.
Digitální peněženka Calibra
Facebook pro svou kryptomenu zároveň vyvíjí i digitální peněženku s názvem Calibra. Ta by měla být součástí všech aplikací, které spadají pod správu Facebooku. Na aplikacích Messenger nebo Whatsapp si tak možná brzy budeme moci posílat digitální peníze.
Skandál s prodáváním údajů pro reklamní účely, kterému Facebook čelil by jeho dceřiné společnosti neměl výrazně dotknout. Na registraci bude sice potřebný občanský průkaz, ale společnost se zavázala data a informace o platbách dále nešířit. Calibra by měla fungovat nezávisle od sítě Facebook.
Digitální peněženka by měla být zároveň i bankou, protože bude nabízet produkty jako například půjčky. Poplatky za přenos peněz a platby by ale měly být oproti klasickým bankám výrazně nižší, až nulové. Facebook tedy sice nebude vydělávat na své digitální měně, ale, pokud vše půjde podle plánu, zisky by mu měla přinést Calibra.
Spuštění Libry a peněženky Calibry tak může změnit nejen způsob, jakým fungují kryptoměna, ale i služby v reálném světě. Podpora značek jako Visa či Mastercard jim dává velké šance na úspěch. Digitální menu by si mohli dovolit lidé po celém světě, což je zároveň i cíl Facebooku.
Kryptoměny by tak nemusely být dostupné jen pro pár lidí, ale pro každého, kdo má jakýkoliv smartphone a přístup na internet. Podaří se Facebooku změnit svět i po podruhé? Jaký je váš názor na snahy Facebooku v oblasti kryptomien?
Pokud vás zajímají scénáře, které mohou nastat po oficiálním spuštění Libry, podívejte se na článek Facebook’s Libra Masterplan. Pro více informací o kryptoměnách si prečtěte například souhrnný článek na stránce Wikipedie.